RWE má rekordní rok za sebou, ale špatný před sebou

Essen/Frankfurt – Německý energetický gigant RWE má za sebou rekordní rok. Společnost loni utržila 53,3 miliardy eur, což pro ni byl vůbec nejlepší výsledek v historii. Meziročně si polepšila o 12 procent. Zvýšil se i čistý zisk RWE, a to o šest procent na 3,8 miliardy eur. Výsledky překonaly odhady analytiků, výhled, který firma nastínila, je ale velkým zklamáním.

Provozní zisk pátého největšího dodavatele elektřiny v Evropě vzrostl o osm procent na 7,7 miliardy eur, čímž firma překonala odhady analytiků i své vlastní. Už na letošní rok ale RWE počítá s poklesem provozního zisku o 20 procent, zatímco trh počítal s poklesem o zhruba 16 procent.

„Vyhrnuli jsme si rukávy a zahájili celou řadu opatření,“ uvedla firma, která je významným dodavatelem elektřiny mimo jiné i v České republice. RWE má nyní rozpracovaný největší investiční program za dobu své existence, na druhou stranu ale počítá i s vysokými náklady. Například daň z jaderné energetiky bude od letošního roku snižovat zisky v průměru o 600 až 700 milionů eur ročně.

„Nehodláme usnout na vavřínech jen proto, že máme za sebou rekordní výsledky,“ uvedl generální ředitel Jürgen Grossmann. Podnik má v plánu nové plynové a uhelné elektrárny, stejně jako výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Nově instalovaná kapacita zdrojů má do roku 2014 dosáhnout asi      12 000 megawattů.