Mladým Indům se nechce vyrábět tradiční vázy

Dillí - V Indii zaniká další tradice. Přesto, že řemeslné a umělecké předměty se v zahraničí dobře prodávají, mladým Indům se je nechce vyrábět. Tradiční výroba dřevěných nádob na severu země už kvůli tomu téměř zanikla. Přestože k samotné výrobě není zapotřebí téměř žádné speciální nástroje, nutná je především tekoucí voda, což může přinášet problémy. Dostatečně silný proud se totiž nachází často daleko od vesnice.

K tradiční výrobě nádob není potřeba skoro nic. Dřevo dostává tvar díky dlátu, které pohání tekoucí voda. Dost silný proud je ale až v lesích daleko od domova dělníků. Kvůli práci tak svou rodinu často nevidí celé měsíce. I proto se mladí k řemeslu svých otců nijak nehrnou.

I přes velký zájem zákazníků už tohle tradiční umění, kterému tu říkají theki - ale skoro vymizelo. Za jeho záchranu teď spolu se zbylými řemeslníky bojují i nevládní organizace. „Všem, kdo tohle ještě dělají, je tak 50. Mladší generaci to už nezajímá. Ti starší to ale nechtějí opustit, je to jejich tradiční zaměstnání,“ uvedl dobrovolník Rajesh Panwar.