Čína chce v roce 2011 zkrotit inflaci

Peking – Rostoucí inflace ohrožuje sociální stabilitu Číny. Jedním z hlavních úkolů vlády v následujících letech proto bude přijmout opatření pro omezení růstu cen. Na výročním zasedání čínského parlamentu to prohlásil premiér země Wen Ťi-pao. Zároveň delegáty ujistil, že jeho komunistická vláda se pokusí docílit alespoň sedmiprocentního ekonomického růstu.

„V nedávné době jsme zaznamenali celkem rychlý růst cen a s tím spojené inflační očekávání. Tento problém se dotýká životní úrovně lidí a ovlivňuje společenskou stabilitu země,“ prohlásil premiér Wen během svého projevu, který je svým významem přirovnáván k nedávnému projevu amerického prezidenta Obamy o stavu unie.

Vůdce země před třemi tisícovkami čínských funkcionářů představil plán na příštích pět let. V něm zdůraznil, že komunistická vláda očekává v nadcházejícím období nejen výrazný ekonomický růst, ale také ještě větší posílení pozice druhé největší ekonomiky světa. „Faktory, které vedly k dlouhodobému pozitivnímu rozvoji Číny, se nezměnily,“ ujistil přítomné delegáty. Roční ekonomický růst Číny by podle odhadů měl v letech 2011-2015 dosahovat sedmi procent. Jedná se tak sice o pokles oproti blahobytnému období (2006-2010), kdy ekonomika rostla každoročně o více než 11 procent, avšak spíše lze čekat, že míra rozvoje bude vyšší.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Telefonát Tomáše Etzlera

0503

Vstup Tomáše Etzlera

Vláda posílí domácí spotřebu

Čínská vláda toho chce docílit především podporou domácí spotřeby. Právě oživení zájmu utrácet stovek milionů čínských spotřebitelů může být tím správným momentem pro opětovné nastartování hospodářského růstu, jenž dosud závisel zejména na zahraničních investicích a levné pracovní síle.

„Rozšíření domácí poptávky je naší dlouhodobou strategií a základním východiskem pro čínský ekonomický růst. Rovněž tím chceme zajistit, aby byl hospodářský rozvoj vyvážený,“ uvedl Wen s tím, že vláda hodlá zájem spotřebitelů stimulovat. Jednak proto zvětší objem státních zakázek a zvýší také podporu farmářům a obyvatelům s nízkými příjmy.

Čína chce dál snížit deficit rozpočtu, sociální výdaje mají růst

Čína plánuje na letošní rok deficit rozpočtu kolem 900 miliard jüanů (asi 2,4 bilionu korun), což by byla asi dvě procenta jejího hrubého domácího produktu. Znamenalo by to pokles deficitu z loňských zhruba 2,5 procenta HDP, a to navzdory tomu, že Čína má v plánu další zvýšení sociálních výdajů. Podle ministerstva financí se také počítá s podporou bydlení pro rodiny s nižšími příjmy.

Plánovaný deficit na letošní rok by se tak snížil z loňského asi jednoho bilionu jüanů (asi 2,7 bilionu korun). Rozpočtové schodky jako poměr k HDP se v Číně v posledních letech snižují. V roce 2009, kdy Peking podpořil ekonomiku citelným zvýšením fiskálních výdajů, dosáhl deficit 2,8 procenta HDP.

Zasedání provázejí tvrdá bezpečnostní opatření

Letošní jednání poslanců se koná v napjaté atmosféře. Přispěla k tomu vlna lidových povstání na Blízkém východě, která inspirovala internetové výzvy k protivládním protestům v Číně. Před zahájením zasedání byla v Pekingu přijata bezpečnostní opatření srovnatelná s olympijskými hrami v roce 2008. Vláda v ulicích rozmístila tisíce policistů, členů ochranky i dobrovolníků, kteří mají bránit disidentům, obráncům lidských práv i autorům různých petic v protestech. Úřady předem desítky aktivistů zadržely nebo jim nařídily domácí vězení.