Do penze zase později - odkývali poslanci vládě

Praha - Sněmovna schválila takzvanou malou důchodovou reformu, která kvůli rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Předloha také postupně zvyšuje věkovou hranici odchodu do důchodu. Novelu nyní dostane k posouzení Senát. V něm má většinu opozice, která se ve sněmovně neúspěšně pokusila novelu zamítnout.

Více vydělávajícím by měl stát na důchodech přidat, asi 70 procentům příjmově slabších naopak ubrat. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek uklidňuje, že penze se nepropadnou, dorovná je valorizace. Postupně se má taky sjednocovat odchod do důchodu pro ženy a muže. V roce 2041 by měl být u obou 66 let a osm měsíců.

Novinky v důchodové reformě se ale příliš nezamlouvají opozici. Ta je proti zvyšování věku odchodu do důchodu a chtěla by zejména posílit příjmovou stránku důchodového systému. Právě opozice má ale většinu v Senátu, zákon by tak mohla horní komora Poslanecké sněmovně vrátit. Podle rozhodnutí Ústavního soudu musí Parlament přijmout novou úpravu výpočtu penzí do konce září.

Video Malá důchodová reforma
video

Malá důchodová reforma

Malá důchodová reforma

1105

Rozhovor s Romanem Langem

Vít Bárta o penzijních reformách

Vít Bárta, koordinátor VV pro vyjednávání o důchodové reformě:

0„Malá důchodová reforma je jistým předskokanským krokem, který sám o sobě, pokud nebude spojen s ostatními kroky velké důchodové reformy, tak by byl nejen velmi nedostatečný, ale i nespravedlivý.“

Novela zamíchá i s předčasnými a vdovskými a vdoveckými důchody

Novela také upravuje podmínky pro krácení předčasných penzí. V současnosti se krátí o 0,9 procenta, respektive o 1,5 procenta v případě, že člověk odchází do důchodu předčasně o dva roky a více. Do budoucna se změní to, že pokud člověk odejde do důchodu předčasně o více než rok a méně než dva roky, bude se mu důchod krátit o 1,2 procenta.

Zájem o předčasný starobní důchod přitom v poslední době roste. „V roce 2009 se v období leden až duben podalo asi 15 tisíc žádostí, v roce 2010 asi 11 tisíc žádostí a v roce 2011 už máme přes 20 tisíc žádostí,“ řekl ČT24 metodik České správy sociálního zabezpečení Roman Lang.

Podmínky pro pozůstalostní důchody, tedy vdovské a vdovecké penze, se novelou rovněž změní. V současné době má člověk nárok na výplatu
pozůstalostního důchodu po dobu jednoho roku. Pokud se dostane do špatné sociální situace, může v následujících pěti letech o jeho výplatu znovu požádat. Novela toto období zkrátí z pěti na dva roky. Snižuje také stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.