Telefónice O2 klesl čtvrtletní zisk téměř o 14 procent

Praha - Za první tři měsíce letošního roku se největší tuzemské telekomunikační skupině Telefónica O2 propadl zisk o 13,5 procenta na 1,74 miliardy korun. Firmě se snížily také výnosy, konkrétně o šest procent na 12,87 miliardy korun. Výsledky ovlivnil zejména tlak konkurence na zlevňování služeb a snížení propojovacích poplatků regulátorem.

Přestože analytici v průměru očekávali pokles zisku ve výši 16 procent, u výnosů byly výsledky v souladu s předpoklady trhu. Hrubý provozní zisk OIBDA poklesl o čtyři procenta na 5,33 miliardy korun.

Jesús Pérez de Uriguenm finanční ředitel Telefónica O2 ČR

„Naše výsledky za první čtvrtletí roku 2011 jasně odrážejí náročné prostředí, ve kterém se pohybujeme a jehož svědkem jsme byli již v minulém roce. V našem podnikání nadále čelíme silné konkurenci. Kromě toho regulatorní opatření a pomalé oživení spotřeby našich zákazníků ovlivňují zejména výnosy v mobilním segmentu.“

Výnosy z podnikání v segmentu pevných linek klesly v prvním čtvrtletí o 8,3 procenta na 5,64 miliardy korun. Celkový počet pevných linek se snížil na 1,64 milionu, tedy o téměř šest procent. To je ale o desetinu menší pokles než loni. Hlasový provoz klesl o 13,6 procenta na 414 milionů minut. Počet přípojek internetu přes ADSL se naopak zvýšil o 11,5 procenta na 829 tisíc připojení.

V mobilní síti firmě meziročně klesl počet klientů o 2,5 procenta na 4,827 milionu. Snížení způsobil zejména úbytek uživatelů předplacených služeb a také jednorázový pokles klientské báze o 111 tisíc lidí v loňském druhém čtvrtletí. Počet smluvních zákazníků vzrostl meziročně o 1,5 procenta na 2,9 milionu. Průměrný měsíční výnos na zákazníka klesl o 7,6 procenta na 424,5 koruny. Výnosy z mobilního podnikání se snížily o 8,6 procenta na 6,42 miliardy korun.

Výsledky Telefóniky O2
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24