Nečas: Odpojení německých reaktorů zdraží proud skoro o třetinu

Drážďany - Odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády cenu elektřiny v Česku o 30 procent. Při návštěvě Drážďan to dnes prohlásil premiér Petr Nečas (ODS). Právě energetika byla jedním z hlavních témat dnešní schůzky českého premiéra s jeho saským protějškem Stanislawem Tillichem. Jednání se ale točila také například kolem splavnosti Labe nebo úplného otevření německého pracovního trhu pro Čechy.

„Naše předběžné propočty ukazují, že německé rozhodnutí odstoupit od jaderného programu povede v České republice k nárůstu cen elektrické energie o 30 procent se všemi dopady především na konkurenceschopnost v sektoru průmyslu,“ uvedl Nečas po setkání se saským zemským premiérem Stanislawem Tillichem. Zdůraznil přitom, že se jedná jen o předběžný odhad, který by se naplnil pouze v případě, že by Česká republika na změny nijak nereagovala.

Že bude mít odpojení německých atomových elektráren, které nyní zajišťují téměř čtvrtinu výroby energie u našich západních sousedů, dopady i na český trh, ukázalo podle Nečase už nynější dočasné odstavení sedmi nejstarších německých reaktorů. V jeho důsledku podle českého premiéra stoupla cena elektřiny v Česku o téměř deset procent.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Reportáž Zuzany Luňákové

Německé jádro 0106

Zdražení elektřiny tématem Ekonomiky ČT24

Telefonát Evy Pláničkové

Ceny elektřiny na burze rostou jako o závod

0„Je pravdou, že spotové ceny elektřiny na den dopředu jsou nyní až o 30 procent výše než spotové ceny před rokem. Tyto ceny se ale tolik nepromítají do konečných cen.“

Růst cen elektřiny v Česku po odpojení starých německých reaktorů potvrzuje i ČEZ. „Posun tam v tuto chvíli je plus patnáct procent u vlastní elektřiny, což je zhruba polovina té koncové ceny, co platí zákazníci,“ uvedl mluvčí elektrárenské společnosti Ladislav Kříž. Energetický regulační úřad počátkem měsíce uvedl, že domácnostem by proud příští rok mohl zdražit až o šest procent. Podle vývoje situace v Německu může být ale zdražení ještě vyšší. „Podle mého názoru dojde k nárůstu tak zhruba o deset procent,“ odhaduje energetický analytik Jiří Gavor.

Německo vyřadilo z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980 v březnu na tři měsíce v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou poškodilo zemětřesení a následná přílivová vlna tsunami a unikala z ní radioaktivita. V neděli pak německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022. Nečas prohlásil, že toto rozhodnutí respektuje, zároveň ale žádá, aby Německo respektovalo rozhodnutí Česka dál využívat energii z jádra.

Česko a Německo hledají shodu v otázce splavnosti Labe

Diskuse Nečase s Tillichem se dnes stočila také na otázku splavnosti Labe. Saské straně se již delší dobu nezdá plán na stavbu jezu u Děčína, který má pomoci právě k rozšíření splavnosti řeky. Obává se, že se tím poškodí příroda v okolí vodního toku, a ve velkém plány připomínkuje. Tillich dnes v souvislosti s tím řekl, že je české straně vděčný, že připomínky Saska bere v potaz.

Česko a Sasko se krom toho shodně staví proti záměru Berlína přesunout Labe do kategorie takzvaných doplňkových vodních cest. To by omezilo investice do tohoto toku a podle české i saské strany ohrozilo dopravu po Labi. „Mělo by to hospodářské dopady nejen na Sasko, ale také na Českou republiku,“ zdůraznil Tillich. Česko proto už oficiálně požádalo německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby změnu statutu řeky její kabinet ještě přehodnotil.

Burzovní makléř
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24