Ministr dopravy: Dálnice by měl stavět jen stát, ne firmy

Praha - Ministr dopravy Radek Šmerda nepodporuje účast soukromého kapitálu při výstavbě nebo opravě silnic a dálnic. Podle vyjádření šéfa resortu dopravy v pořadu 20 minut Radiožurnálu nejsou tzv. projekty PPP, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru, dostatečně připraveny.

„V tuhle chvíli v České republice PPP není připraveno, pracuje se na tom, dělají se analýzy. A pokud to nevyjde ekonomicky jako výhodné, tak prostě za mého působení se projekt PPP realizovat nebude,“ uvedl Šmerda.

Ministr dopravy dodal, že stát hodlá do dopravních staveb přilákat privátní kapitál jiným způsobem, k čemuž má dopomoct transformace Ředitelství silnic a dálnic v akciovou společnost.

Co znamená PPP?

U projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru PPP (Public Private Partnership) přebírá dodavatel odpovědnost za financování, výstavbu i provoz. Tímto způsobem by se měly snížit výdaje ze státního rozpočtu. Na rozdíl od samospráv se stát k zapojení privátních firem dosud neodhodlal. V minulosti stát uvažoval o využití PPP projektů například při rekonstrukci dálnice D1 nebo výstavbě úseků D3 k rakouským hranicím či modernizaci Ústřední vojenské nemocnice.

Hodnota projektů PPP od roku 2009 vzrostla na pětinásobek a spíše než stát je využívají samotné obce. Výše projektů, kterou obcím a městům schválilo či schvaluje ministerstvo financí, podle Hospodářských novin činila do letošního května téměř 50 miliard korun. Zhruba čtyřicítky pak dosahuje počet projektů, které již fungují nebo se chystají v brzké době. Formou PPP často řeší radnice vodárenské služby nebo parkování.

16:9
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Hynek Glos