Moody's zvažuje zhoršení ratingu Itálie

New York - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service upozornila Itálii, že by jí v příštích měsících mohla snížit úvěrové hodnocení. Agentura poukázala na potíže, které hrozí ekonomickému růstu země kvůli jejím strukturálním slabinám a v důsledku očekávaného růstu úrokových sazeb v eurozóně. Dlouhodobé závazky Itálie nyní Moody's hodnotí známkou AA2 a dnes tento rating začala přezkoumávat s ohledem na možné snížení. Slabá ekonomika ztíží vládě realizaci plánu konsolidace veřejných financí, který by měl zmírnit dluhovou zátěž země a zachovat ji na udržitelné úrovni.

„Revize italského státního ratingu se zaměří na růstové vyhlídky italské ekonomiky v příštích letech a zejména na vyhlídky odstranění významných strukturálních překážek, které by ve střednědobé perspektivě mohly zbrzdit ekonomické oživení,“ uvedla agentura.

Moody's nyní hodnotí Itálii ze tří hlavních světových agentur nejpříznivější známkou. Standard & Poor's má pro Itálii rating A-plus, tedy o dva stupně nižší. Výhled je přitom negativní, to znamená, že uvažuje o dalším zhoršení. Fitch hodnotí Itálii známkou AA-minus, což je mezi hodnocením Moody's a S&P.