Soros zavírá pro veřejnost svůj legendární hedgeový fond

Boston – Známý americký investor George Soros přestane po 40 letech investovat cizí peníze a do konce roku vrátí vnějším investorům svého hedgeového fondu Soros Fund Management miliardu dolarů (16,8 miliardy korun). Poté bude investovat už jen pro sebe a svou rodinu, jak dnes investorům napsali Sorosovi dva synové. Za důvod svého kroku miliardář označil zpřísněnou americkou finanční regulaci s těžce negativním dopadem na celé odvětví hedgeových fondů.

Přitom miliarda dolarů je jen zlomkem z 25 miliard dolarů, které má Sorosův fond nyní ve správě. Z toho důvodu pozorovatelé dnešní oznámení považují pouze za symbolický krok a nevěří, že finančník se z trhu stáhne. Podle agentury Reuters možná dostal strach, že kvůli své rozsáhlé finanční podpoře levicovým aktivitám a kandidátům v USA se z něj stane hromosvod kritiky pravice, která na konci loňského roku vyhrála ve volbách do Kongresu.

Za omezením fondu stojí regulační kroky amerických státníků

Podle synů Sorose k výplatě vnějších investorů vedla jejich otce chystaná reforma finanční regulace v USA. V jejím rámci se budou muset dosud téměř neregulované hedgeové fondy registrovat u regulačních orgánů, které tak budou mít přehled o jejich aktivitách. Soros nyní mění svůj fond na rodinný, kde se regulace pohybuje v mnohem mírnějších mezích.

Dolary
Zdroj: ČT24

Bratři Sorosové upozornili, že jako rodinná kancelář s mnoha úlevami a výjimkami funguje Quantum Fund už od své reorganizace po těžkých ztrátách v roce 2000. Podle nich zavedením regulace řada těchto výjimek padne a nedává moc smyslu procházet finančně a časově nákladným procesem registrace.

Soros je jen jedním z řady šéfů hedgeových fondů, kteří v poslední době kvůli americké regulaci reorganizovali své aktivity. Peníze investorů vrátil například Sorosův dlouhodobý zástupce Stanley Druckenmiller nebo známý investor Carl Icahn. Ani ten se však z veřejné scény nestáhl a nedávno se zapojil do hry o získání jedné americké firmy.

Navíc někteří experti považují tento trend za znepokojivý. „Jestliže nejlepší peněžní správci kvůli nepříjemné regulaci zavírají krám, povede to v konečném důsledku i ke škodám pro institucionální investory,“ prohlásil Jim Liew, který učí finance na newyorské Stern School of Business.

Soros emigroval z Maďarska do USA a před téměř 40 lety zde založil Quantum Fund, který se stal vlajkovou lodí odvětví hedgeových fondů a vynikal zhruba dvacetiprocentní návratností investic ročně. Proslavil se zejména útokem na britskou libru na počátku 90. let, kdy na jejím vytlačení z Evropského mechanismu směnných kurzů vydělal asi miliardu dolarů. V poslední době silných otřesů však Soros utrpěl ztráty a v letošním prvním pololetí jeho přejmenovaný fond ztrácí šest procent po loňském zisku pouhých 2,5 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát musí více investovat a inovovat, soudí šéf Hospodářské komory

Podíl investic na celkových výdajích státu dlouhodobě stagnuje. Je nutné investice navýšit, Česká republika musí být konkurenceschopná. Na čtvrtečním 37. celostátním sněmu Hospodářské komory v Praze to uvedl její prezident Zdeněk Zajíček. Stejně jako se podnikatelé neustále přizpůsobují novým trendům, i stát by měl modernizovat a inovovat, míní Zajíček.
před 7 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
28. 5. 2025

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
28. 5. 2025Aktualizováno28. 5. 2025

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
28. 5. 2025

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025
Načítání...