Apple kvůli patentům zablokoval prodej některých mobilů Samsung

Amsterodam - Nizozemský soud dal za pravdu americké společnosti Apple, aby byl v některých zemích Evropské unie zakázán prodej tří modelů takzvaných chytrých telefonů jihokorejské společnosti Samsung Electronics. Apple se odvolává na zneužití svých patentů, což je důvod, který použil i u některých dalších výrobků. Samsung očekává, že zákaz ovlivní prodej jeho telefonů pouze v Nizozemsku.

Spor o patenty vedou Apple a Samsung už delší dobu, konkrétně ve Spojených státech, Evropě i v Asii. Obě firmy chtějí být klíčovým hráčem, neboť trh mobilních přístrojů je pro ně díky neustále novým technologiím atraktivní. Firmy už vytlačily finskou společnost Nokia, která je ve výrobě chytrých telefonů až na třetím místě.

Americký podnik tvrdí, že Samsung zneužil tři jeho patenty. Soud v Nizozemsku ale rozhodl, že telefony Samsung Galaxy S, S II a Ace jsou v kolizi pouze s jedním patentem Applu. Patent Applu podle soudu umožňuje specifický způsob projíždění textu a prohlížení fotografií v některých telefonech Samsungu. Právní zástupce Samsungu v Nizozemsku se k obvinění Applu nechtěl vyjadřovat.

Apple

„Není náhodou, že nejnovější výrobky společnosti Samsung vypadají skoro stejně jako přístroje iPhone a iPad. Tvarem hardwaru počínaje přes uživatelské rozhraní až po balení.“


Všechny další požadavky Applu nicméně soud odmítl. U zbývajících dvou patentů se prý Samsung zneužití práv nedopustil, v kolizi s patenty Applu není ani tablet Samsung Galaxy Tab a žádné překročení práv soud neshledal ani u modelových práv. Soud odmítl i tvrzení Applu, že Samsung jeho výrobky „otrocky“ kopíruje.

Apple
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: EVERETT KENNEDY BROWN

Apple a další výrobci podobných zařízení se zvlášť v poslední době snaží tvrdě bránit své duševní vlastnictví, a to hlavně na těch trzích, které už začínají být nasycené. Odrážejí hlavně konkurenci softwarové platformy Android, za kterou stojí internetový obr Google. Na této platformě funguje třeba i nový tablet Samsung Galaxy 10.1.