Američané se čím dál více zadlužují kvůli školnému

New York - Školné na univerzitách v Americe roste rychleji než ceny v obchodech nebo platy. Studenti si proto musejí půjčovat a po škole jim pak zůstávají vysoké dluhy. Splátky teď dělají problémy řadě z nich. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: West Coast Surfers

Školné na amerických vysokých školách se za posledních 25 let zdražilo až o 400 procent. Většina absolventů po studiu tak dluží bankám více než 24 tisíc dolarů. Proto nejen během studia šetří a nemůžou si kromě splátek bance nic jiného dovolit. 

„Myslím si, že vysoká škola je pro některé lidi velká zkušenost - učí se nové věci, poznávají nové lidi, řeší problémy. Ale utrácet za to tolik peněz? To pro mě není,“ uvádí americký student Carl Wesley. 

Video Americké školné
video

Americké školné

Odborníci vyzdvihují důležitost praxe

Podle některých odborníků na vzdělávání by se tak směr učení měl spíše posunout do praxe. „Vzdělávací program je vlastně pracovní program. Jste v práci, vyděláváte a u toho se taky vzděláváte,“ vysvětluje odborník na vzdělání a zaměstnávání Robert Lerman. 

Na některých amerických univerzitách se školné může vyšplhat až k 35 tisícům dolarů ročně. Navíc zhruba čtyři procenta absolventů nemůžou po škole najít práci. Někteří uchazeči se proto rozhodují, jestli platit drahé školy, nebo využít například on-line vzdělávací kurzy a během toho pracovat.