Španělské megalomanské rezidence připomínají města duchů

Madrid – Před několika měsíci vyhnala mladé Španěly do ulic špatná ekonomická situace a vysoké počty nezaměstnaných. Ti za současného stavu ekonomiky před sebou nevidí příliš zářivou budoucnost. Jak dodávají, zakládat rodinu může málokdo, mimo jiné i kvůli vysokým cenám za bydlení. V mnoha španělských městech tak zůstávají prázdné obytné komplexy, jejichž boom je dávno pryč a nové nájemníky lákají s velkými problémy.

Začátek tisíciletí byl přitom pro Španělsko celkem divoký. Stavělo se, kde se dalo, a banky půjčovaly peníze na megalomanské projekty. Španělsko proto začalo žít na dluh a po pár letech se probouzí v kocovině. 

Jedním z nejkřiklavějších příkladů takzvané stavební bubliny je rezidence Francisco Hernando, která se měla stát místním Las Vegas uprostřed španělské pouště. Teď jsou tady ale tisíce prázdných bytů. 

Pro jednoho z nejbohatších Španělů mělo jít o jakýsi pomník, k němuž náleželo čtrnáct tisíc bytů s golfovým hřištěm, bazény a nemocnicí. Komplex pojmenoval Francisco Hernando po sobě, park po manželce a na promenádě pak postavil sochu svých rodičů. Jenže uprostřed stavby bublina splaskla a banky přestaly půjčovat. Místo levných bytů tak vyrostly drahé „díry“. 

Miguel Ángel, obyvatel komplexu Francisco Hernando:

„Byty, které stihli postavit, jsou kvalitní. Ale jinak tady není nic: žádná nemocnice, žádná práce, žádná pořádná přístupová cesta. Bez auta je člověk úplně ztracený.“ 


Sousedů je v rezidenci málo a na nové se ani nečeká. Hypotéka na třicet let za byt v kulisách katastrofického filmu totiž nikoho neláká, především pak v dobách řádící krize. Podobných projektů přitom byly spousty. „Tehdy jsem se vrátil z Německa, byla tady spousta práce. Pak to najednou skončilo a rok jsem o žádnou nezakopnul,“ vysvětluje stavební dělník José Manuel González. 

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Rychlá výstavba původně měla přinést levné bydlení mladým. Ceny bytů si nakonec stejně na dno nesáhly, opačná situace ale nastala u španělské ekonomiky. „Získat půjčku tady bylo strašně snadné a teď chybí v ulicích hotovost. Výsledek je, že Španělé střídají návštěvu hospody s návštěvou u psychologa,“ říká ekonom Armando de Lucas.