Čína Bělorusku půjčí miliardu dolarů

Minsk – Bělorusko dostane od Číny půjčku ve výši jedné miliardy dolarů (17,7 miliardy korun). Bývalá sovětská republika totiž zažívá hlubokou hospodářskou krizi. Dohodu dnes oznámil předseda čínského parlamentu Wu Pang-kuo, který je na návštěvě v Minsku.

Wu Pang-kuo:

„Čínská vláda se rozhodla poskytnout Bělorusku zvýhodněnou půjčku ve výši jedné miliardy dolarů na realizaci společných projektů a darovat jí dalších 70 milionů jüanů (zhruba 195 milionů korun).“   


Kromě půjčky dnes Čína vyjednala i projekty v hlavním běloruském městě. „Dohodli jsme se také na společném sestrojení komunikační družice, stavbě papírny a hotelu Peking v Minsku,“ řekl Wu po setkání s představiteli běloruského parlamentu.

Země čelí hlubokému obchodnímu deficitu, nedostatku deviz a pádivé inflaci. Hned první den po částečné liberalizaci kurzu běloruský rubl ve středu oslabil vůči dolaru o 38 procent. Běloruská centrální banka také uvedla, že od prosince 2010 se ceny v zemi zvýšily o více než polovinu a vláda musela letos v létě uměle stanovit maximální strop spotřebitelských cen.

Minsk čeká na pomoc od Ruska a Mezinárodního měnového fondu

Pomoc Bělorusku slíbilo i Rusko s dalšími exsovětskými partnery. Uvolnění třech miliard dolarů (asi 53 miliary korun) ale Moskva podmiňuje požadavkem, aby Minsk nejprve uskutečnil reformy a přistoupil k privatizaci. Stejný požadavek vznáší na Bělorusko i Mezinárodní měnový fond, který Minsk v červnu požádal o půjčku ve výši osmi miliard dolarů (asi 142 miliardy korun).