Trichet: Eurozóna je epicentrem globální dluhové krize

Washington - Eurozóna je epicentrem celosvětové dluhové krize. Prohlásil to prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Dodal, že situace je nyní vrtkavější než za krachu americké banky Lehman Brothers v roce 2008, protože trhy přestaly věřit, že klíčové země se nemohou dostat do platební neschopnosti. Vyzval rovněž úřady k rozhodným krokům k vyřešení současných problémů. 

„Máme před sebou globální dluhovou krizi a my (eurozóna) jsme jejím epicentrem,“ tvrdí Jean-Claude Trichet. Upozornil rovněž, že hrozby pro stabilitu finančního systému Evropské unie výrazně vzrostly. „Během posledních několika měsíců se napětí kolem státních dluhů přeneslo z menších ekonomik do některých větších ekonomik EU,“ dodal.

ECB minulý měsíc obnovila program nákupu státních dluhopisů ve snaze zabránit šíření dluhové krize do Španělska a Itálie. „Známky napětí jsou zřejmé na mnoha evropských trzích s vládními dluhopisy. Velké výkyvy na akciových trzích naznačují, že napětí se šíří po kapitálových trzích v celém světě,“ upozornil Trichet.

Politici se snaží krizi eura zastavit

Evropští politici nyní podle agentury Reuters urychlují své přípravy k tomu, aby se vypořádali s eskalací dluhové krize v eurozóně. V pátek zesílily spekulace o možné platební neschopnosti Řecka. Finanční představitelé z celého světa čím dál více tlačí na eurozónu, aby zabránila šíření řeckých problémů do dalších zemí. Britský ministr financí George Osborne uvedl, že eurozóna musí dostat situaci pod kontrolu do listopadového setkání vedoucích představitelů skupiny zemí G20 ve Francii. „Mají šest týdnů na vyřešení této krize,“ prohlásil.

Skupina G20 tento týden slíbila, že učiní vše pro to, aby dluhová krize v eurozóně neohrozila stabilitu bank a finančního systému. Centrální banky zemí G20 budou nadále dodávat komerčním bankám likviditu a zároveň pohlídají, aby finanční domy byly dostatečně kapitalizované. Skupina také slíbila posílení evropského záchranného fondu EFSF.