Škodovka představila malý model Citigo

Mladá Boleslav - Automobilka Škoda dnes představila sedmou modelovou řadu a s ní vůz s názvem Citigo. Model má vstoupit na český trh ještě letos, zřejmě v listopadu. Další evropské země pak budou následovat na začátku léta 2012. Citigo s délkou 3,56 metru nabízí maximální prostor na minimální ploše a místa pro čtyři pasažéry. Při zahájení prodeje bude vůz na trh uveden ve třídveřové variantě, v roce 2012 bude Citigo k dispozici i v pětidveřové verzi, jak uvádí Škoda v tiskové zprávě.

Podle serveru Denik.cz bude auto do městských ulic stát mezi 180 až 190 tisíci korunami. „Abychom stíhali výrobu, začne prodej nejprve v České republice a až se zájem ustálí, začneme jej prodávat i v dalších zemích,“ řekl serveru Denik.cz šéf prodeje a marketingu Škoda Jürgen Stackmann. „Cenu představíme do několika týdnů. Již teď ale mohou říci, že bude nižší než v případě Volkswagenu UP,“ dodal.

Citigo bude k dispozici ve dvou motorizacích

Citigo má délku 3,56 metru, šířku 1,65 metru a výšku 1,48 metru. Objem zavazadlového prostoru je 251 litrů, sklopením opěradel zadních sedadel pak vzroste na 951 litrů. Model nabídne dva nové tříválcové benzinové motory. Oba mají objem 1,0 litru a výkon 44 kilowatt (60 koní) nebo 55 kilowatt (75 koní). V úsporné variantě Green tec se má průměrná spotřeba pohybovat kolem 4,2 litru na 100 kilometrů, u druhého motoru pak 4,3 litru. 

Model má k dispozici boční airbag Head-Thorax s funkcí ochrany hlavy pro řidiče a spolujezdce. Aktivní bezpečnost podle Škodovky podstatně zlepšuje také nový brzdový asistent „City Safe Drive“. Systém se automaticky aktivuje při rychlostech pod 30 km/h a laserovým senzorem registruje nebezpečí kolize. Vůz se bude vyrábět v bratislavském závodě automobilky.

Automobilka hodlá s Citigopro svou značku získat mladé řidiče, mladé rodiny, které potřebují druhý nebo třetí vůz do rodiny. „Citigo je ústředním pilířem naší Růstové strategie. Otevře naší značce cestu do velmi perspektivního segmentu,“ uvedl předseda představenstva Škody Winfried Vahland a dodává: „Naše novinka beze zbytku naplňuje firemní filozofii značky… Je kompaktní a přitom dostatečně prostorná. Úsporná, ale překvapivě agilní.“ Nové auto vychází tvarově z modelu Volkswagen UP, jenž byl představen před několika týdny na autosalonu ve Frankfurtu.

Volkswagen up! na autosalonu ve Frankfurtu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Frank Augstein