Antimonopolní úřad prošetří cenovou politiku ČD

Brno – Antimonopolní úřad se blíže zaměří na cenovou politiku Českých drah na trati Praha–Ostrava, jak dnes prohlásil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Tímto krokem úřad reaguje na vyjádření firmy RegioJet podnikatele Radima Jančury, podle něhož jeho firma může kvůli cenové politice Českých drah zkrachovat. RegioJet začal na trati jezdit minulý týden, následně ČD oznámily snížení ceny jízdenek.

Petr Rafaj, šéf ÚOHS

„Náš úřad již zahájil šetření. V současné době běží vyžadování dokumentace, ekonomických informací, aby ÚOHS byl schopen zhodnotit, jaká je úroveň cen Českých drah.“


Mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj prohlásil, že firma šetření ze strany antimonopolního úřadu vítá. Tiskový zástupce ČD Petr Šťáhlavský uvedl, že firma bude s antimonopolním úřadem spolupracovat ve všech ohledech: „Jsme přesvědčeni, že naše ceny predátorské nejsou.“

Podle Jančury počítal Projekt RegioJetu s tím, že s cenami srovnatelnými s nabídkou drah přilákají lepším servisem více cestujících a obsazenost bude dosahovat ziskové hranice devadesáti procent. Ovšem dráhy jízdné na trase po jeho vstupu na trh zlevnily. „Už počítání s devadesátiprocentní obsazeností byl ekonomický hazard, teď nemůžeme zlevnit a obsazovat vlaky na 120 procent,“ prohlásil už dříve Jančura.

RegioJet: Dráhy vážně narušily hospodářskou soutěž

„České dráhy si namísto toho, aby s RegioJetem férově soutěžily kvalitnějšími službami, vybraly cestu, kdy se snaží cenovou válkou vytlačit z trhu prvního soukromého konkurenta, který je zatím jedinou motivací pro zlepšování jejich služeb. Tímto vážně narušily hospodářskou soutěž,“ zdůraznil Ondrůj.

České dráhy nasadily od pondělí 3. října zvýhodněné jízdné na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové. Například jízda z Olomouce do Prahy místo 310 korun vyjde na 220 korun. Kromě obyčejného a zákaznického jízdného České dráhy na vybraných tratích zlevnily i jízdenky SporoTicket. Dráhy zlevnily jen tři dny poté, co na trať 26. září vyjely konkurenční spoje RegioJetu.

Na trase Havířov–Ostrava–Olomouc–Praha zatím jezdí tři spoje RegioJetu denně každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně. Českým drahám chce RegioJet, který patří do skupiny Student Agency, konkurovat také poskytovanými službami, nabízí bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje. 

Přitom loni dostala za uplatňování podnákladových „predátorských“ cen od antimonopolního úřadu pokutu mateřská firma RegioJetu - Student Agency. Měla zaplatit pokutu 5,154 milionu korun za zneužití dominantního postavení na autobusové lince Praha–Brno a zpět v letech 2007 a 2008. Společnost v červenci podala žalobu proti pokutě u Krajského soudu v Brně.