Česká společnost SKEX chce postavit ve Vietnamu tři vodní elektrárny

Praha – Česká exportní společnost SKEX, nástupce Škodaexportu, se chystá ve Vietnamu postavit tři vodní elektrárny. S vietnamským partnerem DLGL podepsala závazné memorandum a nyní jedná o termínech a postupech výstavby. Celkový objem kontraktu by měl přesáhnout jednu miliardu dolarů (17,8 miliardy korun). Informoval o tom dnes technický ředitel firmy SKEX Jan Petr.

Elektrárny budou mít celkový výkon 500 megawattů. Dvě z nich budou na jihu a jedna na severu Vietnamu. Dokončeny budou podle Petra v letech 2015 a 2016. Zástupci DLGL (Duc Long Gia Lai Group) v těchto dnech v Praze projednávají technické, finanční a organizační části kontraktu, který by měl být podepsán ve druhém čtvrtletí 2012. Navštívili také závod výrobce vodních turbín ČKD Blansko, který by mohl na stavbě elektráren spolupracovat. Na financování projektu by se měly podílet Exportní garanční a pojišťovací společnost a Česká exportní banka.

Společnost DLGL již ve Vietnamu několik vodních elektráren provozuje, působí také například v dopravě a zabývá se produkcí kaučuku. Škodaexport patřil v 90. letech k největším exportérům průmyslových celků v Česku. Problémem firmy se však postupně stávaly vysoké dluhy a nejasnosti o výhodnosti některých zakázek.

Podnik se v roce 2002 dostal na pokraj bankrotu, stát ho ovšem považoval za strategický pro tuzemský průmysl, a tak ho od tehdejších akcionářů vykoupil. Před dvěma roky byl podnik opět prodán do soukromých rukou.

Vzájemný obchod s Vietnamem podpořil i Kocourek

V minulém týdnu Vietnam navštívil se skupinou podnikatelů ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Několikrát zdůraznil, že české firmy by měly více naplňovat potenciál vzájemného obchodu s Vietnamem. Největší příležitosti pro české podniky podle něj leží v energetice, strojírenství a dopravě.