Novela loterijního zákona řadí poker mezi hazardní hry

Praha - Novela loterijního zákona, která by měla vstoupit v platnost 1. ledna 2012, chce zařadit poker mezi hazardní hry. Tím by však podle předsedy Asociace českého pokeru Milana Slámy poker výrazně poškodila. Členové asociace se proto budou snažit v nejbližších dnech dohodnout s ministerstvem financí na případném kompromisu.

„Novela loterijního zákona obsahuje odstavec, který se týká všech turnajů v karetních hrách. Zde je poker poprvé zařazen mezi hazardní hry. Tím pádem reálně hrozí zánik pokerových klubů v Česku,“ obává se Sláma. Další omezení se podle Slámy týká internetových turnajů v pokeru. „Čeští hráči hrají na zahraničních on-line serverech, protože žádné české servery neexistují. Reklama na zahraniční servery a firmy, které nemají českou loterijní licenci, bude zakázána pod pokutou dva miliony korun. Bohužel tyto firmy ani nemohou získat českou licenci, protože v tuto chvíli je v zákoně prohibiční paragraf, který říká, že loterijní licenci může získat pouze česká firma, která sídlí v Čechách,“ dodal Sláma.

Sláma se domnívá, že veškerá pokerová média i třeba tištěné knihy, které se pokeru věnují, nebudou moci v ČR vůbec vycházet. „Zásadní problém v této novele je také paragraf, který zakazuje pod pokutou deseti milionů korun účastnit se her a sázek na zahraničních společnostech bez licence. Je otázka, zda-li ministerstvo financí nebude vymáhat tyto restrikce i po hráčích,“ uvedl Sláma. To by pak mohlo znamenat, že se pole hráčů výrazně omezí a může hrozit i reálný zánik pokeru v kamenných kasinech. 

Je poker hazard nebo dovednostní disciplína? 

„Budeme se snažit s ministerstvem financí nějakým způsobem dohodnout, zda by do té doby, než bude připraven nový loterijní zákon, nebylo možné zachovat stávající podmínky pro poker. Pokud neuspějeme, museli bychom tuto otázku řešit soudní cestou tak, aby soud rozhodl o tom, zda poker je dovednostní disciplína nebo hazard,“ řekl Sláma. Ve Francii a Švédsku se tyto soudy uskutečnily a poker zde byl uznán jako dovednostní soutěž, takže se na něj ustanovení loterijního zákona nevztahují, dodal. „Věříme, že v ČR by soud rozhodl podobně jako ve Francii nebo ve Švédsku. Doufáme, že s ministerstvem financí budeme jednat v nejbližších dnech nebo týdnech,“ dodal Sláma.

V České republice se uskutečnil první pokerový turnaj v roce 2001, velký rozmach ale zažil až o pět let později. Nyní si milovníci této hry mohou například v Praze denně vybírat z několika turnajů. Od konce 90. let se těžiště pokerových bitev postupně přesouvá na internet. Z internetových turnajů s nízkým startovným pak nejúspěšnější hráči mohou proniknout až do samotného živého finále WSOP. Právě minulý týden zaznamenal český poker výrazný úspěch. Martin Staszko z Třince se 9. listopadu ve finále pokerové Světové série v Las Vegas umístil na druhém místě a získal zhruba 98 milionů korun. V souboji o titul neoficiálního mistra světa v pokeru podlehl Staszko v dramatickém souboji plném zvratů Němci Piu Heinzovi, který si připsal více než 8,7 milionu dolarů (zhruba 156 milionů korun).