Náramek „záchranář“ dokáže zachránit epileptikům život

Praha - Nejen cestovatelům, ale třeba i epileptikům má v budoucnu pomáhat navigační systém Galileo - evropská konkurence americké GPS. Čeští neurologové testují nenápadný přístroj, který umožní lokalizovat člověka postiženého záchvatem. Přístroj v podobě náramkových hodinek, který dokáže detekovat epileptický záchvat, lokalizovat polohu a přivolat pomoc, navíc vyhrál české kolo mezinárodní soutěže o nejlepší aplikace satelitních navigačních systémů European Satellite Navigation Competition 2011. Výsledky soutěže dnes v Národním technickém muzeu vyhlásilo za účasti ministra Pavla Dobeše ministerstvo dopravy, které je pořadatelem české regionální soutěže.

Připomíná obyčejný náramek nebo digitální hodinky. Na rozdíl od nich ale dokáže zachránit život. Je spásou hlavně pro děti trpící epilepsií. Dovede totiž rozpoznat, že má člověk záchvat a díky navigačnímu systému Galileo také určit s přesností na dva metry, kde se dítě nachází a zavolat k němu sanitku a rodiče. Takzvaný náramek záchranář se nyní testuje na klinice dětské neurologie ve fakultní nemocnici Motol. Lékaři i pacienti jsou z něj nadšení. „Dětí se záchvaty je hodně. Náramek zlepší kvalitu života dětí a sníží strach rodičů. Bude zachraňovat životy,“ řekl Vladimír Komárek, přednosta kliniky dětské neurologie FN v Motole. 

Vítězné zařízení vyvinul tým Vladimíra Vejvody ze společnosti Princip, která soutěž vyhrála také v roce 2006 se satelitními mýtnými jednotkami, které jsou nyní připraveny pro sériovou výrobu. Firma v současnosti pracuje i na finálním designu náramku. Pohotovostní systém by měl totiž ve finále vypadat jako módní doplněk. „Cílem je, aby vyhověl potřebám malých dětských pacientů. To znamená, že se bude lišit barevně tak, aby dítě nebylo handicapováno předem tím, že je označkováno jako pacient,“ uvedl Vejvoda. 

Druhou cenu soutěže si letos odnesl navigační systém železniční přepravy TLIGS, který kromě vagonů či kontejnerů umožňuje lokalizovat i logistický personál. Železniční navigace však uspěla nejen v soutěži – autor této aplikace Jaroslav Jansa nyní připravuje se spolupracujícími firmami prodej systému zahraničnímu zájemci.   

Třetí místo obsadila inovace, kterou vyvinul Petr Němec ve spolupráci s Univerzitou obrany Brno. Tato aplikace umožňuje efektivní svoz balíků slámy díky zachycení jejich přesné geografické polohy. Jednoduchý nápad kromě úspory pohonných hmot umožní i nižší zatížení krajiny zemědělskou technikou. 

Česko chce podporovat kosmické technologie

Letošní výherce dostane 3 500 eur (skoro 90 tisíc korun), druhý a třetí projekt obdrží po 750 eurech (necelých 20 tisíc korun). Pěti nejlepším projektům pak zajistí společnost BIC R&D, která soutěž sponzoruje, také konzultace i praktickou pomoc ve výši asi 50 tisíc korun.   

Vzhledem k tomu, že se Praha stane v příštím roce sídlem navigačního systému Galileo, tak je pro Česko velmi důležité posílit aktivity českých firem v družicové navigaci a kosmických technologiích. Právě tyto technologie označila jako možné budoucí pilíře naší konkurenceschopnosti Národní ekonomická rada vlády (NERV). Příští kolo soutěže bude otevřeno na jaře 2012. Ministerstvo dopravy připravuje speciální konzultační linku pro pomoc při vytváření nových projektů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 1 hhodinou

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 5 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 21 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...