Saab zbankrotuje. Už definitivně

Stockholm - Švédský soud dnes přijal žádost o vyhlášení bankrotu problémového švédského výrobce automobilů Saab, kterou podal Nizozemský vlastník automobilky Saab - Swedish Automobile. Soud jmenoval dva konkurzní správce podniku. Otevřel tak cestu k zániku jedné z nejznámějších švédských značek.

Šéf nizozemské společnosti Swedish Automobile Victor Muller podal osobně návrh na bankrot Saabu poté, co předešlý vlastník, americká skupina General Motors, o víkendu odmítla všechny návrhy na záchranu švédské firmy. Kvůli tomu se z jednání o financování reorganizace Saabu stáhla čínská automobilka Zhejiang Youngman Lotus Automobile. GM je stále klíčovým dodavatelem Saabu. Soud dnes návrh na bankrot Saabu schválil.

Swedish Automobile, tehdy ještě pod názvem Spyker Cars, loni koupila věčně ztrátový Saab od GM za 400 milionů dolarů (7,8 miliardy korun). Transakce tehdy zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Saab letos v dubnu zastavil výrobu, protože jeho dodavatelé mu kvůli nezaplaceným účtům přerušili dodávky. Od září se Saab nachází v režimu soudní ochrany před věřiteli. Swedish Automobile se v říjnu předběžně dohodla, že Saab převezmou čínské společnosti Pang Da Automobile Trade a Zhejiang Youngman Lotus Automobile. Tato dohoda však narazila na řadu překážek, včetně odporu GM.

Z letecké společnosti výrobce aut

Společnost, pojmenovaná Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Švédská letecká akciová společnost), vznikla už v roce 1937, a jak název napovídá, měla vyrábět letouny pro armádu neutrálního Švédska. O produkci automobilů se začala zajímat koncem druhé světové války, prvním modelem byl Saab 92, který se v prototypu představil 10. června 1947.

Sériové vozy s elegantní proudnicovou karosérií, které se začaly prodávat začátkem roku 1950, měly pod kapotou originální švédský motor - dvouválcový dvoutakt. Nejslavnější Saab, model 99, přišel na trh koncem 60. let. Mezi lety 1969 a 1984 se jej vyrobilo skoro 600 tisíc kusů.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Reportáž Jana Hreňa

191211

Rozhovor s Vítězslavem Kodymem

V 80. letech prošla firma hlubokou krizí, ze které jí nepomohla ani spolupráce s Fiatem, jejímž výsledkem byla čtveřice vozů Saab 9000, Fiat Croma, Lancia Thema a Alfa Romeo 164. Nakonec byla automobilová divize oddělena od mateřského koncernu Saab-Scania a v roce 1989 skončila polovina akcií v rukou americké automobilky General Motors. Zbytek koupila GM v roce 2000.

Hospodářské výsledky se firmě nedařilo zlepšit ani v průběhu 90. let. O to tvrději na ni dolehla hospodářská krize z let 2008/2009. Do bankrotového režimu se tehdy dostala i matka Saabu – americká GM. Po opuštění bankrotového režimu rozhodla o postupném ukončení činnosti Saabu, za pomoci Spyker Cars tehdy ještě Saab utekl hrobníkovi z lopaty.