Zátěžovými zkouškami prošly i jaderné elektrárny ve Francii a na Slovensku

Bratislava/Paříž - Také jaderná zařízení na Slovensku a ve Francii obstála v zátěžových testech, které měly zhodnotit jejich odolnost při případné nehodě, zemětřesení, povodních a dalších mimořádných událostech. O výsledku zkoušek dnes informovaly slovenský a francouzský úřad pro jadernou bezpečnost. Slovensko provozuje čtyři jaderné elektrárny. Ve Francii, která jich provozuje 58, je podle kontrolního úřadu třeba investovat „desítky miliard eur“ na zlepšení bezpečnosti jaderných zařízení.

V současnosti Slovensko provozuje po dvou reaktorech v jaderných elektrárnách Mochovce a Jaslovské Bohunice. Další dva reaktory v Mochovcích se staví a mají být dokončené v letech 2012 a 2013. Slovenské testy zahrnovaly analýzu nečekaných událostí, jako zemětřesení, povodeň, výpadek proudu, dlouhodobé přerušení dodávek vody a dlouhodobé výpadky dalších systémů kontroly. Úřad dodal, že v reakci na zkoušky pouze podnikl další bezpečnostní opatření, jako zvýšil počet záložních naftových generátorů a rozhodl o zakoupení ručních, přenosných pump pro případ povodní.

Obstálo i 58 francouzských jaderných elektráren

I jaderná zařízení ve Francii jsou podle úřadu pro jadernou bezpečnost (ASN) „dostatečně bezpečná“. Nezávislý úřad nedoporučil uzavření žádné z nich. Zlepšení bezpečnosti francouzského jaderného parku by ale znamenalo „investici ve výši desítek miliard eur“ v podobě rozsáhlých stavebních prací či vyškolení stovek nových pracovníků, uvedl podle agentury AFP šéf ASN André-Claude Lacoste.

Co se týče závislosti na jaderné energii, jsou právě Francie a Slovensko na její výrobě v rámci EU nejvíce závislé. Energie z jádra v obou zemích tvoří více než 50 procent jejich produkce elektřiny.

na výšku!
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Filip Singer

K analýze odolnosti jaderných elektráren přistoupila Evropská unie po neštěstí v japonské elektrárně Fukušima v březnu 2011 po zemětřesení a následné ničivé tsunami. EU se v reakci na neštěstí dohodla, že prozkoumá 143 reaktorů v regionu, aby ujistila, že evropská jaderná zařízení jsou připravena na nečekané události.

Také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v pondělí oznámil, že předal Evropské komisi národní zprávu o bezpečnostním stavu českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Hodnocení elektráren neodhalilo žádnou bezpečnostní vadu, která by vyžadovala neodkladné řešení.