Japonsko věří obligacím EFSF

Tokio - Japonsko i nadále věří obligacím vydaným záchranným fondem eurozóny EFSF a jeho důvěrou neotřáslo ani snížení ratingu agenturou Standard & Poor's. Dle ministra financí Džuna Azumiho jsou obligace fondu eurozóny nadále atraktivní investicí. Starosti Japoncům dělá slabší euro, které komplikuje export.

Agentura S&P snížila v pondělí rating EFSF o jeden stupeň z nejvyššího hodnocení AAA na AA+. Agentura tak učinila tři dny poté, co zhoršila hodnocení devíti zemí eurozóny, včetně Francie a Rakouska, které do té doby měly rovněž nejvyšší rating.

Starosti však zemi dělá slabší euro, protože poškozuje japonské vývozce. Export je hlavním pohonem růstu japonské ekonomiky. Politici se obávají, že selhání Evropy v boji s dluhovou krizí v eurozóně může poškodit snahy japonské ekonomiky o oživení po loňském březnovém zemětřesení a tsunami a následné jaderné krizi, protože sníží poptávku po japonském zboží.

Japonsko doposud koupilo obligace EFSF v objemu 3,535 miliardy eur (90,5 miliardy Kč). Fond od svého založení v květnu 2010 zatím prodal obligace za celkem 21 miliard eur. „Japonsko koupilo určitou částku a náš postoj se v tomto okamžiku jen kvůli snížení hodnocení nemění,“ řekl Azumi.