Ekonomika USA rostla na konci roku nejrychleji za rok a půl

Washington - Americká ekonomika rostla v posledních třech měsících loňského roku nejrychleji za poslední rok a půl. I tak ale tempo růstu zaostalo za odhady analytiků. Podle amerického ministerstva obchodu se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,8 procenta po růstu o 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. Za celý rok ekonomika vzrostla o 1,7 procenta, což byla téměř polovina růstu roku 2010 a nejpomalejší růst od recese. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Chameleons Eye

Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika rostla nejrychlejším tempem od druhého čtvrtletí 2010. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters však očekávali až tříprocentní zvýšení HDP.

Ve čtvrtletí utráceli Američané více za osobní i nákladní automobily a firmy navýšily své zásoby. Růst ve čtvrtém čtvrtletí i za celý loňský rok však dle agentur AP a Reuters zbrzdilo největší roční snížení výdajů vlády za čtyři desetiletí.

Spotřebitelé na konci roku zvýšili své výdaje o dvě procenta. Spotřebitelské výdaje jsou pro ekonomiku důležité, činí až 70 procent celkové ekonomické aktivity. Prodej automobilů a dalšího zboží dlouhodobé spotřeby vzrostl o 14,8 procent. Příjmy se mírně zvýšily o 0,8 procenta, zatímco v předchozích dvou měsících klesaly.

Naopak státní výdaje se snížily o 4,6 procenta a za celý rok o 2,1 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 1971. Hlavní vliv na poklesu mělo omezení výdajů na zbrojení na počátku a na konci roku.

USA
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Michael Reynolds

Ekonomický růst se má zpomalit

Podle většiny ekonomů omezí firmy v prvním čtvrtletí doplňování zásob, což zpomalí ekonomický růst. Také spotřebitelé by mohli omezit své výdaje, pokud růst jejich mezd bude zaostávat za inflací. Mnoho ekonomů se také obává, že recese v Evropě by mohla srazit poptávku po průmyslovém zboží z USA, což by zpomalilo růst. Bez zvyšování počtu pracovních míst a lepších mezd budou výdaje spotřebitelů pravděpodobně stagnovat.

Fed tento týden naznačil, že plné oživení ekonomiky bude trvat nejméně další tři roky. Banka se kvůli tomu chystá nechat úrokové sazby na rekordním minimu blízko nuly nejméně do konce roku 2014. To je o rok a půl déle než doposud zamýšlela. Fed rovněž snížil výhled růstu na letošní rok na 2,7 procenta z listopadových 2,9 procenta. Míra nezaměstnanosti by letos měla klesnout na 8,2 procenta.