WTO: Čína nesmí bránit vývozu klíčových průmyslových surovin

Ženeva - Světová obchodní organizace (WTO) se dnes rázně postavila proti čínským restrikcím na vývoz některých klíčových průmyslových surovin, například koksu, bauxitu, hořčíku, manganu a zinku. Na tyto restrikce si stěžovaly Spojené státy, Evropská unie, Kanada, Turecko a Mexiko.

Odvolací orgán WTO potvrdil loňské rozhodnutí, podle kterého jsou restrikce na vývoz devíti surovin s širokým využitím v ocelářském, hliníkárenském a chemickém průmyslu protiprávní a zamítl tak odvolání Číny. Čína dnes uvedla, že rozhodnutí WTO „hluboce lituje“, ale bude jej respektovat. Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht uvedl, že rozhodnutí WTO přinutí Čínu zrušit exportní restrikce na příslušné suroviny i na vzácné kovy, které jsou předmětem samostatné kauzy.

EU potřebuje poctivý přístup k surovinám

„Toto konečné rozhodnutí je velkým úspěchem naší snahy o zajištění poctivého přístupu k surovinám, které průmysl EU tolik potřebuje,“ dodal. Čína při vstupu do WTO před deseti lety slíbila odstranění téměř všech exportních cel a kvót. Restrikce na vývoz surovin nicméně hájila s tím, že je v rámci pravidel WTO zmocněna k určitým výjimkám. Poukazovala na to, že její restrikce přispívají k ochraně životního prostředí. Podle De Guchta nyní Čína musí přestat „podporovat svůj domácí průmysl protekcionistickými nástroji na úkor zahraniční konkurence“.

„Očekávám, že Čína uvede do souladu s pravidly WTO celý svůj exportní režim, včetně postupu u vzácných kovů,“ řekl eurokomisař. „Dnešní rozhodnutí je obrovským vítězstvím pro Spojené státy, zejména pro jejich výrobce a pracovníky,“ uvedl šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Ron Kirk. Dodal, že americká vláda bude nadále usilovat o to, aby Čína stejně jako ostatní země dodržovala pravidla WTO.