Czech Coal a ČEZ jednají o koupi Počerad a Chvaletic

Praha – O koupi dvou elektráren jedná v současné době uhelná společnost Czech Coal s energetickým gigantem ČEZ. Již dříve se spekulovalo o prodeji elektrárny Počerady, nyní se jedná i o prodeji elektrárny Chvaletice. Majitel Czech Coal Pavel Tykač začal vyjednávat se šéfem ČEZ Danielem Benešem již v prosinci. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Obě společnosti vedou pět let spory kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady, který vyprší už letos. Již dříve existoval návrh, že buď Czech Coal koupí počeradskou elektrárnu, nebo ČEZ od Czech Coal důl. Poté si ovšem Czech Coal začal stěžovat u Evropské komise na údajné monopolistické praktiky ČEZ, ten následně žaloval Czech Coal o desetimiliardové odškodné za zmařený kontakt.   

Nyní se ale znovu začalo jednat, deníku to bez dalších podrobností potvrdil Tykač i mluvčí ČEZ Eva Nováková. Pokud by se obě strany nedohodly, budou Počerady od příštího roku bez paliva a Czech Coal přijde o významného zákazníka. Dohoda je proto pravděpodobná a je možné, že její součastí bude i prodej Chvaletic.

ČEZ chtěl Chvaletice, které jsou zásobovány ze Severočeských dolů, loni přenechat holdingu EPH. Nebyl ale ochoten připojit i smlouvu na uhlí a proto z obchodu sešlo. Nyní uvažuje dokonce o tom, že by elektrárnu za čtyři roky zavřel.

Pokud by k mnohamiliardovému obchodu došlo a Czech Coal skutečně koupil Počerady i Chvaletice, vyvolalo by to několik dalších změn v české energetice. Společnost by Chvaletice mohla zásobovat pouze na úkor jiného z velkých zdrojů. To je hrozba zejména pro elektrárnu Opatovice, která patří EPH. Také tento kontrakt na dodávky uhlí brzy skončí a Czech Coal by mohl dodávky z mosteckých dolů přesměrovat právě do Chvaletic.