Kvalita nebo cena? Zatím vítězí levný chleba

Brno – Jedním z témat letošního největšího tuzemského veletrhu s potravinami Salima je kvalita potravin. Tentokrát se odborníci na jídlo v Brně zaměřili na kvalitu chleba a shodli se, že v posledních letech se technologie pečení podřizuje uspěchané době. A na jeho kvalitě je to znát.

Podle food kritičky Petry Pospěchové se kvalita základního pečiva za posledních dvacet let výrazně zhoršila. Hůře chutná a vydrží méně času. „Dříve byl základem chleba kvas, dneska je většina chlebů dělaná ze sušeného základu,“ podotkla. Za pravdu jí dávají i čísla, bochníků se totiž prodává méně. V roce 1989 se ho snědlo téměř 57 kilo, o dvacet let později o 16 kg méně.

Že se úroveň chleba změnila, připouští také Vladimír Doležal z České zemědělské univerzity. „Výrazně se nám zvyšuje kyselost chleba, která má vliv na trvanlivost,“ tvrdí. Podle pekařů za to může změna technologií a chutí a chování lidí. „Je to samozřejmě rychlejší dělat bez kvásku, ten se musí 24 hodin denně udržovat,“ vysvětlil pekařský technolog Zdeněk Řehák.

Ilustrační foto
Zdroj: Tibor Somogyi/ISIFA/SME

Jedním z důvodů jsou ale i peníze. „Výroba kvalitního chleba s sebou nese značné náklady,“ upozornil předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Kdo chce vyrábět rychle a ve velkém, musí šetřit. Mezi výrobci a obchodními řetězci se tedy vede diskuze: preferovat kvalitu nebo cenu? A cena zatím nadále vyhrává.

2 minuty
Reportáž Zuzany Luňákové
Zdroj: ČT24

Úplně všude to ale neplatí. Lidí, kteří si za dobré pečivo rádi připlatí, je poslední dobou čím dál tím víc. Díky tomu ožívají malé pekárny, kde bochníky pečou postaru. Posledních pět let jsou také stále populárnější domácí pekárny. Ročně se jich podle obchodníků prodá 45 tisíc kusů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 38 mminutami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 10 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 20 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...