Nečas dál počítá se dvěma sazbami DPH, důchody zmrazit nechce

Praha - Česko zřejmě čekají i v příštím roce dvě sazby DPH - patnácti a dvacetiprocentní. Obě čísla by tak vzrostla o jeden procentní bod. Naznačil to premiér Petr Nečas. Podle něj jde prý o nejšetrnější variantu, jak přinést potřebné miliardy do státního rozpočtu. Opoziční ČSSD takové řešení odmítá a navrhuje zaměřit se například na firemní daně. S těmi ale koalice hýbat nechce. Nečas v Otázkách Václava Moravce také uvedl, že vláda má asi šest variant, jak v příštím roce valorizovat penze - zmrazit je nechce. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace.

Otázka, kde vzít příští rok 42 miliard pro státní kasu, zůstává bez odpovědi. Jednotlivé možnosti ale dostávají konkrétní obrysy. Podle Petra Nečase je mimo hru koaličně dojednaný návrh na sjednocení sazby DPH na 17,5 procentech. A padla i jednotná 20procentní sazba. V současné době se premiér přiklání k ponechání dvou sazeb –15 a 21 procent. „Považuji to za sociálně nejprůchodnější a vytvářející nejmenší tlak na inflaci.“

ČSSD navrhuje progresivní zdanění a růst firemních daní

Lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ekonomické plány kabinetu odmítá s tím, že vláda dopad škrtů dostatečně nekompenzuje. „Slíbil jste důchodcům, že budete kompenzovat nárůst cen valorizací důchodů. Ale neřekl jste ani slovo o tom, že budete měnit způsob valorizací, takže ta kompenzace nebude plná,“ řekl. ČSSD navrhuje variantu zvýšení daňové progrese, zvýšení firemních daní a zrušení stropů na odvody. Zvýšení daní pro firmy ovšem neradi vidí zástupci koalice s výjimkou Věcí veřejných. Nečas růst firemních daní a odvodů odmítl jako politickou sebevraždu.

Podle Nečase má vláda asi šest variant, jak by se mohly od příštího roku zvyšovat penze. „Ten konkrétní vzoreček (pro výpočet valorizace) bude teprve dohodnut. Máme zhruba šest variant, o kterých uvažujeme,“ řekl premiér. Podle něj by ke zbrzdění růstu penzí musela v době ekonomické stagnace přistoupit jakákoliv vláda. Argumentoval tím, že penzistů rychle přibývá. Řekl, že důchodců je 2,8 milionu a loni 51 procent důchodů bylo předčasných.

„Nikdo nemá zájem podlomit životní úroveň českých penzistů, proto valorizace bude,“ řekl Nečas. Podle něj by bylo správné, aby výpočet dál zahrnoval i kombinaci růstu mezd a inflace. Premiér uvedl, že kvůli letošní vyšší DPH se ceny zvedly o 1,2 procenta. Dodal, že za dalším růstem jsou vnější vlivy jako zvyšování cen potravin na zahraničních trzích či růst cen ropy a energií. Proti roku 2005 je reálná hodnota důchodu vyšší o 12 procent, řekl Nečas.

Důchodci
Zdroj: ČT24

Ekonomičtí ministři se rámcově shodli na tom, že vláda by měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou ale potřeba větší škrty a další opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl mimo jiné zmrazení penzí na tři roky. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) ČTK už dřív řekl, že by chtěl penze valorizovat aspoň o procento. Uvedl, že by se zvyšování mohlo řídit i tím, kolik se vybere na pojistném.

Průměrná výše starobního důchodu činila ke konci loňska 10 552 korun. Valorizace o jedno procento představuje výdaje asi 3,5 miliardy. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí při CERGE-EI, by se kvůli plánovanému pomalejšímu růstu penzí mohly do chudoby propadnout tisíce lidí.

2 minuty
Reportáž Petra Vaška
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
před 9 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025
Načítání...