HDP Řecka by letos mohl klesnout na úroveň rozvojových zemí

Berlín - Řecko se letos ve srovnání hrubého domácího produktu propadne za rozvojové státy, jako jsou Peru a Vietnam, a předčit ho ve výkonu hospodářství může i Bangladéš. Na základě propočtů německého ekonomického institutu Ifo to dnes napsal list Financial Times Deutschland, podle něhož tak má eurozóna mezi svými členy i jednu rozvojovou zemi.

Pád řecké ekonomiky za Peru a Vietnam předpokládá, že recese jihoevropského státu nebude větší než minus dvě procenta. „Pokud by nastala opravdu dramatická recese minus osmi procent, pak by ho mohly předběhnout i Bangladéš a Chile,“ uvedl expert Ifo Steffen Elstner.

Ještě v roce 2009 bylo přitom Řecko v celosvětovém žebříčku zemí podle HDP na 35. místě. Loni už podle Ifo kleslo na 40. příčku. Příčinou tohoto propadu je hluboká dluhová krize, kvůli níž se Atény ocitly před hrozbou platební neschopnosti, kterou pomohl odvrátit až nedávno schválený druhý obří záchranný balík eurozóny.

Kvůli rozsáhlým úsporným opatřením, která Řekové výměnou za to museli zavést, se odborníci obávají, že by se HDP Řecka mohl letos propadnout až o osm procent po loňském odhadovaném poklesu o 6,5 procenta.

Barry Eichengreen, expert na hospodářské dějiny z univerzity v Berkeley

„Jedná se pravděpodobně o nejtěžší recesi v poválečné době v některém ze západních států.“


Řecká ekonomika se propadá vytrvale už od roku 2008, kdy ji poprvé oslabila finanční krize. V roce 2008 klesla o 0,2 procenta. O rok později zrychlil propad na 3,2 procenta. V roce 2010 pak HDP kleslo o 3,5 procenta.