Nezaměstnanost v březnu klesla na 8,9 procenta

Praha - Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 8,9 procenta z únorových 9,2 procenta. O práci se ucházelo 525 180 lidí, což je meziměsíčně o 16 505 méně. Naopak přibylo volných pracovních míst. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici pokles nezaměstnanosti očekávali, stál za ním začátek sezonních prací v zemědělství a ve stavebnictví.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

„Zdá se, že jaro a sezonní práce s ním spojené měly letos v březnu rychlý nástup,“ řekl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Rozhodující pro další vývoj bude ovšem situace v průmyslu, který od počátku roku vykazuje silný růst zakázek. Zároveň se ale situace v odběratelských zemích včetně Německa zhoršuje, takže výrazné zlepšování situace na trhu práce zatím není na obzoru, dodal.

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, úřady na konci března evidovaly 508 158. V porovnání s koncem února jich bylo o 16 961 méně a proti loňskému březnu o 17 342 méně. Volných pracovních míst bylo ke konci března podle úřadů 39 906. Meziměsíčně jich tak přibylo 3 235 a meziročně 5 975. Na jedno volné místo v letošním třetím měsíci připadalo v průměru 13,2 uchazeče, z toho nejvíce v okresu Třebíč, a to 62,7.

Nezaměstnanost klesla v 75 okresech, zvýšila se v Praze

Nově bylo na pracovní úřady zaevidováno 38 459 nezaměstnaných, meziměsíčně je to ale o 16 062 lidí méně a meziročně o 11 004 méně. Z evidence úřadů v březnu naopak odešlo 54 964 lidí, tedy o 8 039 více než v únoru a o 13 633 méně než loni v březnu. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 39 706 lidí. Podporu v nezaměstnanosti v březnu bralo 126 016 lidí, podle ministerstva to je 24 procent všech uchazečů vedených v evidenci.

Nezaměstnanost meziměsíčně klesla v 75 okresech, přičemž nejvíce se snížila v okresu Chrudim o 9,2 procenta. Na Domažlicku klesla o 8,9 procenta a v okresech Klatovy a Prachatice shodně o 7,6 procenta. Počet nezaměstnaných se zvýšil jen v okresech Praha-západ a Praha-východ.

Celorepublikový průměr překročila nezaměstnanost ve 44 okresech, nejvyšší byla v okresu Jeseník, a to 17,2 procenta. Naopak nejnižší, 3,6 procenta, byla v okresu Praha-východ. Míra registrované nezaměstnanosti mužů klesla na 8,1 procenta a žen na deset procent.

„Objevily se nové sezonní práce zejména ve stavebnictví a zemědělství“

Za poklesem nezaměstnanosti analytici vidí hlavně začátek sezoních prací. „Březen přinesl nezvykle krásné počasí, což umožnilo práce, které se běžně dělají později. Objevily se proto nové sezonní práce zejména ve stavebnictví a zemědělství,“ uvedl analytik Next Finance Tomáš Vlk. S ohromným přebytkem zahraničního obchodu na tom není český průmysl špatně. Takže nebylo potřeba propouštět, jak se původně mnozí obávali, dodal. „Je otázkou, jestli se pokles stavební výroby v průběhu roku neprojeví ve zvýšení nezaměstnanosti,“ varuje analytik České spořitelny Petr Zahradník.

Potvrzují se tak odhady analytiků, že lidí bez práce ubude, ačkoliv pokles nezaměstnanosti nebude výrazný. „Myslím si, že tempo růstu české ekonomiky je stále relativně pomalé na to, aby zaměstnavatelé byli odvážnější a pouštěli se do trvalejšího nabírání,“ myslí si Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. V Evropském srovnání je Česko jednou ze zemí s nejnižší nezaměstnaností.

„Aktivita firem na trhu práce zůstala nízká. Příliš nepropouštěly, ale ani nevytvářely nová pracovní místa,“ doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Míra nezaměstnanosti je sice nižší než v předchozích dvou letech, ale z historického hlediska se stále drží relativně vysoko. Pokračování sezonních prací může míru nezaměstnanosti stlačit v následujících měsících ještě o půl procentního bodu, bez oživení ekonomiky ale letos pod osm procent nepůjde, podotkl.

Rozhodující pro vývoj nezaměstnanosti v letošním roce bude podle analytika Raifeisenbank Pavla Sobíška situace v průmyslu, který od počátku roku vykazuje silný růst nových zakázek. Zároveň se ale postupně zhoršuje situace v odběratelských zemích, včetně Německa. Výrazné zlepšování situace na trhu práce tak podle něj zatím není na obzoru.

Počet volných pracovních míst vzrostl na 39 tisíc, ale v porovnání s březnem 2008 je jejich počet zhruba čtvrtinový, upozornil analytik Home Creditu Michal Kozub. I přesto si řada zaměstnavatelů stěžuje, že najít vhodné uchazeče o práci je stále těžší. Ti prý mají jen minimální zájem o některé pozice, například s nižší potřebnou kvalifikací. Proto firmy musí najímat brigádníky a cizince, poznamenal.

Video Komentář Petra Zahradníka
video

Komentář Petra Zahradníka

Komentář Petra Zahradníka

10.04.

Míra nezaměstnanosti v březnu klesla

Komentář Stanislavy Hronové