Řecká nezaměstnanost je zhruba dvojnásobkem průměrné míry nezaměstnanosti v 17 zemích eurozóny. Ta v lednu činila 10,7 procenta a v únoru vzrostla na rekordních 10,8 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost v Evropě hlásí Španělsko, kde její míra v únoru činila 23,6 procenta. Řecko mu ovšem šlape na paty.
Mladí lidé opouštějí potápějící se řeckou loď
Vysoká nezaměstnanost nutí zejména mladé Řeky k odchodu ze země. Práci odcházejí hledat do hospodářsky silných zemí Evropské unie, jako je například Německo nebo Rakousko, i mimo ni. Oblíbeným cílem mladých Řeků se tak stává například Turecko.
Lidé v Řecku jsou zoufalí. Bez práce je jich už více než milion a s každým měsícem armáda nezaměstnaných roste. Hledání práce připomíná boj s větrnými mlýny. Třeba 31letá Venetia Kogkouová ztratila práci v knihovně před dvěma lety. Od té doby poslala stovky žádostí o zaměstnání, často nedostala ani odpověď.
„Když jsem byla malá holčička, maminka mi vždycky říkala, že když nebudu pracovat, skončím jako prodavačka v supermarketu. A víte co? Teď nemůžu najít práci ani tam,“ řekla zoufalá Venetia serveru NPR. I ona už hledání práce v rodném Řecku vzdala. Nevidí jinou možnost než těžce zadluženou zemi opustit.
Začne se v roce 2013 blýskat na lepší časy?
Řecká ekonomika zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi a ke slabému růstu by se mělo Řecko podle odhadů vrátit nejdříve v roce 2013. Země letos dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu druhý záchranný balík v sumě 130 miliard eur (3,2 bilionu korun), který má Aténám zajistit finance do roku 2014.