Polsko slíbilo seznam rizikových výrobců potravin

Praha - Polsko českým úřadům slíbilo seznam polských producentů potravin, u kterých je riziko, že při výrobě používali technickou sůl. Předání seznamu ale ještě musí schválit polská ministerstva zdravotnictví a zemědělství, jak uvedla vedoucí odboru komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová. O získání chybějících informací týkajících se používání technické soli v potravinářství dnes v Polsku jednal tým českých odborníků.

Na polské úřady se už delší dobu snáší kritika Čechů za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu. Nedostatek informací českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují sůl používanou při sypání silnic.

Petr Bendl, ministr zemědělství 

„Přestože jsme z polské strany získali příslib dodání seznamu firem, nemohu být se situací spokojen. Očekávám rychlé dodání přislíbených dokumentů, neboť naše návštěva prokázala, že polská strana informace má, ale otálí s jejich předáním.“ 


Ministr zemědělství Bendl vyslal tým, ve kterém byli i šéfové Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy, do Polska poté, co byly zveřejněny údaje o stažení několika stovek tun potravin z polského trhu. Ostatní členské státy EU, do kterých se polské potraviny dovážejí, ale nebyly informovány o podrobnostech. Důvodem je prý fakt, že aférou se v Polsku zabývá tamní prokuratura. „V případě rizika má spotřebitel navrch a země je povinna zanést informace do systému EU,“ trvá na svém náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček.

Technická sůl
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Martin Divíšek

Pokud Poláci seznam nepodepíšou, celá věc se možná dostane až k Tuskovi

„Pokud příslib nebude z polské strany během několika dní splněn, obrátím se na premiéra Nečase, aby téma projednal při jeho blížícím se setkání s polským protějškem Donaldem Tuskem. Kromě toho se chystám problematiku diskutovat také na nejbližším zasedání Rady ministrů EU,“ uvedl Bendl.

Polské firmy zapletené do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není pro lidské zdraví nebezpečná.

Česko žádalo informace o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala SZPI už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, SZPI pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků.

Kontrola polských potravin v Česku
Zdroj: ČT24

Od začátku března české úřady z obchodů odebraly 90 vzorků. Buďto kontrolovaly přímo sůl, nebo výrobky, kde je jí poměrně dost - především v oboru pekařství a uzenin. Zkoumala se hlavně přítomnost těžkých kovů, jako olovo, rtuť a kadmium, a polyaromatických uhlovodíků. Výsledky ale zatím alarm nespouštějí. „Nic z těch provedených analýz nevybočuje z normálu a nenaznačuje, že by tam ta kontaminace byla,“ uklidňuje ředitel inspektorátu SZPI Petr Cuhra. I přesto ale bude veterinární správa v testech pokračovat.