Plynovod Nabucco je příliš drahý, zvažuje se kratší varianta

Berlín - Plánovaná varianta plynovodu Nabucco je moc nákladná a zřejmě nebude realizovaná. Píše to německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvoláním na diplomatické zdroje. Nabucco mělo výrazně snížit závislost Evropské unie na ruském plynu. Údajně se uvažuje aspoň o kratší variantě, která by přiváděla surovinu z bulharsko-turecké hranice.

Mezinárodní konsorcium, které chystá výstavbu Nabucca, při posledním vyčíslení odhadovaných nákladů na výstavbu ve výši osmi miliard eur (téměř 200 miliard korun) nevyloučilo, že mohou ještě narůst. To se nyní podle FAZ zjevně potvrdilo, a proto konsorcium prověřuje, zda by se nevyplatilo alespoň kratší řešení nazvané Nabucco-západ, které by přivádělo plyn od bulharsko-turecké hranice.

Navíc nejistotu vyvolává také postoj Maďarska. Tamní premiér Viktor Orbán tento týden oznámil, že maďarská petrochemická společnost MOL, jež je členem konsorcia, plánuje projekt opustit.

Na vybudování plynovodu se kromě MOLu podílí rakouská firma OMV, turecký Botas, německá RWE, rumunský Transgaz a bulharský BEH. Americký deník The Wall Street Journal už v lednu informoval, že by projekt mohla opustit i RWE.

Nabucco má být alternativní trasou pro dovoz plynu do Evropy mimo území Ruska a Ukrajiny. Na evropský trh by měl podle původních plánů 4000 kilometrů dlouhý plynovod ročně přivést 30 miliard metrů krychlových plynu z Iráku, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Vážnou konkurenci mu ale představuje připravovaný plynovod South Stream, za kterým stojí Rusko.