Eurozóna hlásí nejvyšší nezaměstnanost ve své historii

Brusel - Nezaměstnaných v eurozóně v březnu opět přibylo, jejich podíl činil 10,9 procenta, což je nejvíc za dobu existence tohoto spolku. Lidí bez práce v rámci celé EU dle Eurostatu neubylo ani nepřibylo, nezaměstnanost tedy zůstala na 10,2 procenta. Podle evropských statistiků se Česko pyšní pátou nejnižší mírou nezaměstnanosti ze všech 27 států unie, pohybuje se kolem 6,7 procenta.

Dle Eurostatu bylo v Evropské unii bez práce na 24,8 milionu lidí, přičemž na eurozónu jich připadá 17,4 milionu. Oproti únoru se tak jejich počet zvýšil o 193 tisíc v rámci celé EU, o 169 000 pak v eurozóně. Meziročně v unii přibylo na 2,1 milionu nezaměstnaných, přičemž podíl eurozóny na tomto čísle činí 1,7 milionu.

„Pod slupkou negativního výkonu se skrývají různé příběhy. Německý trh práce vykazuje stále velice dobré výkony, nezaměstnanost zůstává poblíž historických minim. Podobně dobře se daří například Rakousku. Výsledky zatěžují výkony periferních ekonomik, kde se práce shání velice těžko,“ říká Jan Bureš, ekonom Poštovní spořitelny.


Nejnižší nezaměstnanost hlásí jako téměř tradičně Rakousko (čtyři procenta) a Nizozemsko (pět procent). Nejvyšší má naopak Španělsko (24,1 procenta), kterému dýchá na záda Řecko (21,7 procenta).

„Je to v souladu s očekáváními, myslím, že to bude růst i nadále v příštím měsících“ řekl agentuře Reuters ke zveřejněným datům statistiků Nick Kounis z ABN Amro. Howard Archer z IHS Global Insight tvrdí, že nezaměstnanost v eurozóně roste meziměsíčně už 11 měsíců po sobě. Množství lidí bez práce se v březnu zvýšilo ve většině států. Existuje podle něj riziko, že nezaměstnanost v eurozóně se může dostat až k 11,5 procenta.

Vývoj nezaměstnanosti v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat

Nezaměstnanost v Itálii se nečekaně rychle zvyšuje

Míra nezaměstnanosti v Itálii za březen podle sezonně přepočtených údajů činila 9,8 procenta, výrazně se tak zvýšila z únorových 9,6 procenta. Dostala se tak nejvýše za dobu, co začal tamní statistický úřad měsíční údaje podle nynější metodiky v roce 2004 sledovat.

Alarmující je situace ve věkové skupině 15 až 24 let, kde je bez práce už 35,9 procenta lidí. O měsíc dříve jich bylo 33,9 procenta. Vývoj se tak podobá situaci ve Španělsku, kde je nezaměstnanost mezi mladými lidmi ještě větší.

Video Živý vstup Jana Bureše z Poštovní spořitelny
video

Živý vstup Jana Bureše z Poštovní spořitelny