Zemědělci chtějí opět blokovat silnice - poprvé 23. května

Praha – Zrušení „zelené“ nafty a zavedení spotřební daně z vína, které plánuje v rámci konsolidace veřejných rozpočtů vláda, nenechává zemědělce klidnými. Hodlají kvůli tomu blokovat silnice. Krizový štáb agrární komory se dnes dohodl na tom, že první protest se uskuteční 23. května. Pokud vláda hlas zemědělců nevyslyší, budou se protesty dále stupňovat.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

Stát dosud vracel z nafty použité v zemědělství 60 procent spotřební daně. Tomu teď má odzvonit. Další novinkou, kterou pocítí hlavně zemědělci, pak má být zavedení spotřební daně z vína. Obě opatření jsou součástí vládního plánu na konsolidaci veřejných rozpočtů, podle kterého se má v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Zemědělci se je svými protesty chtějí pokusit zvrátit.

„Pakliže se nám nepodaří přesvědčit vládu, tak pravděpodobně budeme jediní ze sedmadvacítky, kteří nebudou moct čerpat vratku spotřební daně na spotřebovou naftu při polních pracech,“ říká Jindřich Šnejdrla, viceprezident Agrární komory.

Jan VelebaJan Veleba, prezident agrární komory

„Začne řetězec akcí. Budou to výjezdy techniky po okresech v České republice. Termín první akce je stanoven na 23. května od 09:00 do 11:00.“


Na silnice po celé ČR by podle Veleby měly vyjet zejména traktory, ale i kombajny a další stroje. Blokáda se zatím vyhne dálnicím. O konkrétních místech protestů budou rozhodovat regionální agrární komory.

„Respektuji možnost každého projevit svůj názor, pokud neomezuje práva a svobody druhých. Blokády silnic jsou za touto hranou a poškodí především ty spoluobčany, kteří nemají s lobbováním za zachování daňových privilegií na zelenou naftu a víno nic společného,“ říká premiér Petr Nečas (ODS). 

Zemědělci zaslali již dříve premiérovi Nečasovi dopis, ve kterém žádali, aby s nimi zrušení nafty ještě projednal. Odpověď chtěli do konce dubna, žádnou prý ale nedostali. A právě to jim vadí. „Já se s nimi ochotně sejdu a ochotně s nimi budu jednat. Ale neumím si představit, jak budeme vyjednávat polovinu zelené nafty. Prostě vratka ze spotřební daně buď bude, nebo nebude. Vláda je přesvědčena, že by být neměla(…..)zemědělci trvají na tom, že ty peníze chtějí, chtějí je samozřejmě na úkor všech ostatních, protože stát nemá jiné prostředky než peníze svých občanů,“ reagoval minsitr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Zemědělci argumentují tím, že po zrušení daňové vratky na naftu by platili téměř o jedenáct korun za litr více než doposud. Navíc podle prezidenta agrární komory Jana Veleby využívá zelenou naftu kromě Slovenska celá Evropská unie a její zrušení zásadně ovlivní hospodaření českých zemědělců. Ti budou muset zvednou ceny, a tím ztratí svou konkurenceschopnost v rámci Evropy. „Myslíme si, že je to jedna z takových těch pověstných posledních kapek, které vyvolávají reakci našich členů – zemědělců v regionech,“ konstatoval v rozhovoru pro ČT24 na adresu zrušení „zelené“ nafty předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Faktem na druhou stranu je, že daňovou vratku nyní zdaleka nevyužívají všichni zemědělci. Z 24 tisíc subjektů, které v Česku působí, jich o vrácení spotřební daně žádá jen něco přes 9 tisíc. To by mohlo nasvědčovat tomu, že zemědělci vyvolali mnoho povyku pro nic. Podle Veleby to ovšem není tento případ - vratku využívá méně subjektů především proto, že zejména malí zemědělci nemají vlastní stroje, a tudíž ji nemohou uplatňovat. „Malí zemědělci to často dělají tak, že si na polní práce najímají firmy služeb. To by se muselo zkrátka dopočítat,“ vysvětlil Veleba s tím, že místo malých zemědělců vratku inkasují větší subjekty, které jim techniku pronajímají.

Petr Havel, agrární analytik

„Problém pro české zemědělství je v tom, že zelená nafta není jedinou restrikcí, kterou mohou v nejbližší době očekávat. Pro letošní rok nemají v rozpočtu žádné národní dorovnání, jsou tu byrokratická opatření, která zvyšují zemědělcům v ČR náklady. Pokud se posuzuje ten celek, tak skutečně situace našich zemědělců bude obtížnější.“


Daň z vína se nezamlouvá ani resortu zemědělství

Svůj nesouhlas už v uplynulých dnech dávali zamědělci najevo také ohledně zavedení spotřební daně na víno. K protestům se sešli v pondělí v Brně. Nejvíc by navrhované zavedení daně poškodilo malé vinaře, lidé by totiž spíše dali přednost levnějšímu dotovanému vínu ze zahraničí. „Zátěž je neadekvátní oproti tomu, co by mohlo být očekáváno jako výnos,“ prohlásil na adresu nové daně Tibor Nyitray z vinařství Sonberk. Navíc výnosy z daně by podle vinařů do značné míry snížily výdaje na administrativu spojenou s výběrem této daně.

Mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček dnes v reakci na oznámení agrární komory uvedl, že na obou návrzích se shodla vedení stran vládní koalice, a ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) tudíž toto rozhodnutí respektuje. „Situace je složitá, každý resort se musí podílet na tom, že stát musí šetřit. Jenom resort zemědělství snížil svoje výdaje z 12,5 mld na 9,5 milairdy za necelé tři roky,“ podotkl Bendl. Co se týče zdanění vína, již koncem ledna nicméně jeho úřad vydal zprávu, v níž vyslovil s návrhem ministerstva financí nesouhlas. Neshody však podle něj nelze řešit na blokádami. „Na ulici se problém řešit nemá a taky se tam nevyřeší, jenom se tím způsobí problémy lidem,“ dodal.

Čeští zemědělci nesahají k blokádě poprvé

S blokádou silnic už mají zemědělci zkušenosti. 29. června 2009 blokovali auty a traktory dopravu na silnicích a dálnicích v sedmi krajích. Podle odhadů agrární komory k protestu vyjelo 1 900 vozidel a zúčastnilo se ho až 6 000 osob. Farmáři chtěli blokádou upozornit na nízké výkupní ceny mléka.

Video Blokády kvůli zelené naftě
video

Blokády kvůli zelené naftě

Blokády kvůli zelené naftě

3.5.2012 Z16

Rozhovor s Jindřichem Šnejdrlou

Zemědělci chystají protest proti reformám

Rozhovor s Janem Velebou a Petrem Havlem