Nový zákon přinese více peněz malým obcím

Praha - Vládní koalice se shodla na dalším klíčovém a zároveň sporném zákonu tohoto volebního období, na novém rozpočtovém určení daní. Díky němu si polepší hlavně obce a města s jedním až deseti tisíci obyvateli. Naopak čtyři největší města, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, přijdou celkem o víc než miliardu, jak ukazuje návrh zákona, který exkluzivně získala Česká televize.

Z rozpočtů velkých měst chtěl dát ministr financí menším obcím pět miliard, nakonec se ale s ODS dohodl na tom, že velká města přijdou jen o miliardu. Třeba Praze podle původního návrhu ministra financí hrozilo, že přijde o víc než dvě miliardy ročně. Nakonec to ale bude čtyřikrát méně. Brno, Ostrava a Plzeň budou muset odevzdat menším městům a obcím po dvou stech milionech.

„Budeme muset samozřejmě šetřit na věcech, které jsou bolestivé, to znamená opravy silnic. V podstatě jsme zastavili výstavbu nových komunikací. A podobně mluví i radní z Ostravy, Brna nebo Plzně,“ uvedl náměstek pražského primátora Josef Nosek.

Video Rozpočtové určení daní
video

Rozpočtové určení daní

Naopak starostové malých obcí hodnotí návrh pozitivně. Nejvíce na novém rozpočtovém určení daní vydělají obce mezi pěti sty a deseti tisíci obyvateli. Například Planá nad Lužnicí dostane příští rok díky novému rozdělení daní o osm milionů víc než letos, které chce městečko s necelými čtyřmi tisíci obyvateli použít na opravu silnic a místní sokolovny.