Opravdové bohatství Číňana se pozná podle toho, že má kromě drahého auta, honosného domu či jachty i vinici v oblasti Bordeaux. Víno je totiž symbol luxusu a čínská smetánka se tak soustředí právě na něj.
„Je to pro ně výborná investice, ale také prestiž. Říkají tím lidem, že jsou bohatí a úspěšní. Zvou si sem své obchodní partnery a uzavírají tu s nimi důležité kontrakty,“ tvrdí Lee Lee Huang, čínská obchodnice s vínem.
Číňany zajímá jen to nejlepší ze všech druhů vín. Těmhle investorům stačilo jen šest měsíců a už chtějí vinici v Bordeaux kupovat. „Před třemi lety sem jezdili someliéři z Číny a jen velmi málo turistů. Dnes je to naopak. Francie není jen o Paříži nebo francouzské riviéře. Myslím, že oblast Bordeaux patří mezi top destinace,“ říká Laetitia Guix de Pinos, průvodkyně v oblasti Chateau Prieur Lichine.

Francouzům se čínští investoři hodí, jejich ekonomika na tom teď není vůbec dobře. V průměru se tu vypije už jen padesát litrů ročně na hlavu, bývalo to přitom pětašedesát. Světový zájem o francouzská vína ale neklesá.
„Pro Hongkong je oblast Bordeaux velice důležitá. V naší zemi totiž roste obliba tohoto moku a stát se snaží podporovat tento byznys tím, že zrušil v roce 2008 daň z vína,“ podotýká Andrew Wong, tajemník pro obchod a hospodářský rozvoj.
Za poslední tři roky vzrostl dovoz z Francie do Číny o skoro polovinu. Očekává se, že se země stane v příštích 20 letech největším světovým trhem s vínem a odbytem čtvrt miliardy lahví za rok jen z oblasti Bordeaux.
