Prodejci stále nabízejí „módní obuv“, která nic nevydrží

Praha – Mezi prodejci obuvi se objevil nešvar, který hraničí s klamáním zákazníka. Stále větší podíl zboží označují jako „módní obuv“. Takové boty jsou však určeny pouze na příležitostné nošení, nesnesou vlhko ani nerovný terén, a pokud se po týdnu každodenního nošení rozlepí, nemá zákazník nárok na úspěšnou reklamaci. Na trik obchodníků upozornila Česká televize již loni na jaře, případů zneužití nálepky „módní obuv“ nebo „vysoce módní obuv“ ale přibývá.

Nálepka má dát najevo, že vzhled dostal u daných bot přednost před kvalitou. Odolnost „módních“ bot se často blíží nule. „Prodejci se snaží vyhnout případné reklamaci a spotřebitele od uplatňování případné reklamace odradit,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí poradenské linky časopisu dTest, který se věnuje ochraně spotřebitele.

Trend křehké „módní“ obuvi přišel ze západní Evropy, kde nálepka označuje obuv se sníženými nároky na životnost. Některé řetězce ale takovou značkou označují zdánlivě běžné polobotky nebo dokonce sportovní boty.

Nálepka "Vysoce módní obuv"
Zdroj: ČT24

Varováním pro zákazníka by měla být skutečnost, pokud štítek „módní obuv“ zdobí naprostou většinu zboží v obchodě. Takových prodejců v Česku přibývá. „Mohli bychom se dostat ke čtyřiceti až padesáti procentům vzhledem k tomu, že někteří prodejci jsou schopni označit celou prodejnu za obuv módní,“ varuje Zelený.

Zákazník navíc často nemůže tušit, jaký typ obuvi kupuje. Informaci totiž prodejci někdy přibalí teprve po zaplacení. Tím ale porušují zákon. „Spotřebitel musí dostat informace dříve, než tyto výrobky zakoupí, aby se stihl správně rozhodnout,“ komentuje to Miloslava Fléglová z České obchodní inspekce.

Roste poptávka po kvalitní obuvi vyrobené v Česku

Mezi českými zákazníky nicméně pozvolna vzrůstá poptávka po kvalitní obuvi vyrobené v Česku. Dlouhodobým problémem však stále zůstává dovoz bot asijské výroby rozporuplné kvality, kvůli kterému se domácí výrobci stále těžce prosazují na českém trhu. Začali se proto orientovat na segmenty, které není možné levně dovážet z Asie.

Vzrostla výroba certifikované dětské obuvi a zájem je i o speciální pracovní a bezpečnostní, zdravotní a ortopedickou obuv, uvedla Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA). V obuvnictví podniká v ČR zhruba 35 firem s více než 20 zaměstnanci, k největším patří Baťa, Prabos, Botas, Moleda a Beďa. Obuv se vyrábí ale i v rodinných firmách.

Video Reportáž Evy Davidové o módní obuvi
video

Reportáž Evy Davidové o módní obuvi