Německo posoudí soulad ústavy a záchranného fondu eurozóny

Berlín - Německý ústavní soud začal řešit, jestli je nový záchranný fond eurozóny a rozpočtový pakt Evopské unie v souladu s německou ústavou. Jeho rozhodnutí bude mít vliv na politiky, kteří řeší krizi eurozóny. Zdali a kdy vůbec padne verdikt, nelze zatím říct. Ústavní soud má věc projednávat několik měsíců, původně se přitom počítalo se třemi týdny. Kritici tvrdí, že pokud Německo návrh podepíše, sníží se tím ústavní pravomoci parlamentu při rozhodování o způsobu využití peněz daňových poplatníků. Německý ministr financí naopak varuje, že zastavení ratifikace ESM by znamenalo obrovské hospodářské škody s nepředvídatelnými následky.

„Ústavní soud trvá na tom, aby nebyla porušena suverenita Německa. V podobných záležitostech rozhodl tak, že částečně omezil určitá opatření Evropské komise. Na druhou stranu, pokud soud zaujme zamítavé stanovisko, bude potřeba hledat cestičku, jak z toho ven,“ podotkl publicista Jaroslav Šonka.

„Je to především zásadní problém pro vládu kancléřky Merkelové, která je klíčovým architektem instrumentů, které mají zachránit euro a evropské hospodářství. (…) Nyní potřebuje aby pod nimi přistál podpis německého prezidenta, který si však počká na vyjádření německého ÚS. U něj se sešlo na 12 000 žalob,“ uvedl Martin Jonáš, zpravodaj ČT.

Joachim Gauck je rád, že se sešly žaloby u německého ústavního soudu a že ten prozkoumá, zda se Německo nevzdává příliš velké části své suverenity. Zároveň kritizoval Merkelovou, že špatně pracuje s veřejností - prý ji málo informuje.

Petr Zahradník, analytik České spořitelny a člen NERV

„Po vyjasnění všech těch konfliktů mezi vlastním výkladem ESM a tím, jakým způsobem to posoudí ústavní soud, bude verdikt příznivý. Je to signál pro to, aby prezident Gauck ten zákon podepsal.“


Kritici tvrdí, že pokud Německo návrh podepíše, sníží se tím ústavní pravomoci parlamentu při rozhodování o způsobu využití peněz daňových poplatníků. Německý parlament smlouvy ratifikoval 29. června. Oponenti soud žádají o vydání předběžného opatření, které Gauckovi znemožní připojit pod návrh podpis dřív, než soud celý případ kompletně projedná. To ale může podle zástupců soudu trvat i několik týdnů.

Schäuble varuje před zablokováním ESM a fiskálního paktu

Wolfgang Schäuble„Výrazné posunutí fungování ESM, které bylo plánováno na červenec tohoto roku, by mohlo způsobit značnou nejistotu na trzích mimo Německo a značnou ztrátu důvěry ve schopnost eurozóny přijímat důležitá rozhodnutí v náležitém čase,“ prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury Reuters. Úplné zastavení ratifikace ESM by podle něj Německu přivodilo „obrovské hospodářské škody s nepředvídatelnými následky“.


Smlouvy předpokládají, že se Německo k Evropskému stabilizačnímu mechanismu (ESM) připojí. Mechanismus je nástupcem přechodného fondu EFSF a má být prostředkem pomoci těm zemím eurozóny, které se dostanou do problémů. Má půjčovat peníze a vydávat garance za úvěry, k čemuž bude využívat peněz daňových poplatníků. Německo by zároveň mělo přijmout takzvaný fiskální kompakt, tedy rozpočtový pakt, který vymezí, jak moc se mohou jednotlivé země zadlužit.

Video Komentář Petra Zahradníka a Martina Jonáše
video

Komentář Petra Zahradníka a Martina Jonáše

Komentář Petra Zahradníka a Martina Jonáše

Telefonát Jaroslava Šonky