Bohatství českých lesů: Lidé si z nich odnesli 6 miliard

Praha - Češi si loni přinesli z lesa houby a lesní plody za rekordních takřka šest miliard korun. Loňský sběr hub a bobulí dosáhl 46 300 tun, a byl tak z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství. Údaje pochází z loňské Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou minulý týden schválila vláda. 

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

Množství nasbíraných lesních plodin každým rokem výrazně kolísá, a to v závislosti na počasí a úrodě. Slabší produkce naopak zvyšuje jednotkové ceny lesních plodin. Finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat poklesu objemu sebraných plodin.

Češi loni nasbírali přes 30 tisíc tun hub

Houby se na celkovém množství sebraných lesních plodin každoročně podílejí více než z poloviny. Češi jich nasbírají v průměru více než 21 tisíc tun, v peněžním vyjádření za více než dvě miliardy korun. V loňském roce sběr hub dosáhl téměř 30 tisíc tun.

Sběrači si z tuzemských lesů odnesli 8 900 tun borůvek, 2 100 tun malin, 2 300 tun ostružin, 1 100 tun brusinek a 2 300 tun bezinek. Průměrná česká domácnost si tak v uplynulém roce svůj jídelníček zpestřila více než 11 kilogramy lesních plodů.

„Pokud bychom kilogramy sběru plodin přepočítali na koruny, pak by to například u hub vycházelo na 4,3 miliardy, u borůvek by to byla necelá miliarda, u malin pak asi 208 milionů,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Borůvková palačinka
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Martin Lee

Nejhojnějším byl zatím pro houbaře a sběrače lesních plodů rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 58 500 tun lesních plodů, v průměru si jich z lesů ročně přinesou více než 38 000 tun. Co se týče finančního vyjádření, byl až dosud nejlepší rok 2007, kdy si z tuzemských hájů domů přinesli úrodu za více než pět miliard .

Nadprůměrné množství lesních plodů nasbírají lidé ve středních Čechách, kam vyrážejí sbírat především obyvatelé Prahy. Z dlouhodobého hlediska nadprůměrná byla loni také návštěvnost lesů. Obyvatel Česka do lesa loni zavítal v průměru 23krát.

Data o sběru hlavních lesních plodin se zjišťují prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je podle ministerstva zemědělství jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují.

Video Český lesní sběr
video

Český lesní sběr