Výsledková sezona na Wall Street: Coca-Cole rostou tržby, zisk ale stagnuje

Atlanta/New York - Výsledková sezona na Wall Street je v plném proudu. Pod drobnohledem investorů se dnes ocitla hlavně čísla od Coca-Coly a americké investiční banky Goldman Sachs. Obě firmy překonaly odhady analytiků. Zároveň ale leccos napověděly o stavu světové ekonomiky.

Čistý zisk největšího světového výrobce nealkoholických nápojů, společnosti Coca-Cola, zůstal v letošním druhém čtvrtletí meziročně téměř beze změny na úrovni 2,8 miliardy dolarů (skoro 58 miliard korun). Tržby společnosti přitom vzrostly o zhruba tři procenta na více než 13 miliard dolarů - tento nárůst byl tedy doprovázen vyššími náklady.

Celkový objem prodeje stoupl o čtyři procenta. V Severní Americe se prodej zvýšil pouze o procento, zatímco na ostatních trzích vzrostl o pět procent. Prodeje jedničky ve světě nápojů tak jen potvrzují názor většiny ekonomů na světové hospodářství - Evropa je v hluboké recesi, Spojené státy těsně nad nulou, Asie a Latinská Amerika prožívají silný ekonomický boom.

Zisk na akcii bez zahrnutí mimořádných položek činil 1,22 dolaru. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 1,19 dolaru.

Dílčí úspěch Goldman Sachs

Odhady trhu se podařilo překonat i americké bance Goldman Sachs. Ta v přepočtu na jednu akcii vydělala zhruba o třetinu víc, než se čekalo. Pátá největší finanční instituce ve Spojených státech si i přesto v meziročním srovnání výrazně pohoršila.

„Lze říct, že i když banka prochází těžkým obdobím, které vypovídá o stavu trhu, tak se jí podařilo zvýšit tržby o 37 procent z divize, která se zabývá prodejem dluhopisů,“ hodnotí hospodaření Goldman Sachs makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

Po závěru obchodování se trhy ještě dozví výsledky výrobce mikročipů Intel, internetového vyhledávače Yahoo! nebo automobilky General Motors.

Video Výsledková sezona na Wall Street
video

Výsledková sezona na Wall Street