ČSSD: Ředitel CzechInvestu chtěl privatizovat činnost agentury

Praha - Generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek se podle opoziční ČSSD snažil v tichosti zprivatizovat jednu z hlavních činností této státní instituce, která do Česka láká investory a na starost má také evropské dotace. Mělo se tak dít formou outsourcingu a bez řádného výběrového řízení. CzechInvest obvinění odmítl, agentura prý postupovala hospodárně. Zamýšleným a později zrušeným krokem prý chtěl CzechInvest uspořit náklady. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

„Ředitel Křížek se pokusil outsourcingem vyvést správu, aktualizaci a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory prostřednictvím databáze nemovitostí. Tuto činnost se pokusil převést 21. června na firmu Glafin bez toho, aby proběhlo řádné veřejné výběrové řízení,“ stojí ve zprávě, pod kterou je podepsán stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Petr Kajnar a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) již minulý týden pověřil náměstka Martina Frélicha, aby průběh vypsání kritizované zakázky prověřil. „Výsledek šetření ministr očekává v řádu několika dnů,“ prohlásila mluvčí MPO Veronika Forejtová.

Informace o tom, že bylo zahájeno veřejné výběrové řízení, podle ČSSD nebyla řádně a včas oznámena na internetových stránkách CzechInvestu. „Tam byla vložena tato informace až v červenci, tedy poté, co generální ředitel již rozhodl. Takové jednání vyvolává mnoho vážných podezření a je zcela nepřijatelné a neomluvitelné,“ uvedli stínoví ministři.

Mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová uvedla, že výběrové řízení bylo po právní stránce v pořádku a Glafin zvítězil mimo jiné kvůli nejnižší nabídnuté ceně: „Na základě negativní medializace se ale firma Glafin rozhodla od plnění veřejné zakázky odstoupit. V dopise, který CzechInvestu poslala, uvádí, že tento krok podniká ve snaze ochránit své klienty před uměle vyvolanou negativní publicitou.“ 

Zadávací řízení nakonec podle ní zrušil i CzechInvest. „Po zvážení celé situace se zadavatel rozhodl zrušit celé zadávací řízení,“ napsala Filipová. Agentura tak podle ní učinila v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, který umožňuje zadavateli zadávací řízení bez odkladu zrušit, pokud vybraný uchazeč odmítl uzavřít smlouvu.

Sociální demokracie Kubu vyzvala, aby zastavil všechny snahy o privatizaci CzechInvestu. „Je zároveň nanejvýš nutné, aby z nepřijatelného jednání generálního ředitele CzechInvestu Křížka vyvodil personální důsledky,“ míní ČSSD, podle které by ministr Kuba měl zároveň předložit novou koncepci fungování CzechInvestu.

Agentura CzechInvest, která spadá pod MPO, od roku 1993 zprostředkovala investice v celkové hodnotě 715 miliard korun, které vytvořily 228 tisíc pracovních míst.