Applu vzrostly tržby i zisk o víc než 20 procent, přesto je to zklamání

San Francisco - Technologická společnost Apple zvýšila ve 3. čtvrtletí v meziročním srovnání tržby o 23 procent na 35 miliard dolarů (zhruba 741 miliard korun) a čistý zisk o 20,7 procenta na 8,8 miliardy dolarů. Pro firmu zvyklou na ještě mnohem lepší výsledky jde o nejpomalejší růst za víc než dva roky, a tudíž zklamání.

Apple, v jehož čele od loňského srpna stojí Tim Cook, vidí příčinu menších zisků částečně ve slabší poptávce v západní Evropě. Obecně však zákazníci čekají na pátou generaci iPhonů, která by měla být na trh uvedena na podzim. Od dubna do července Apple prodal 26 milionů iPhonů, což je výrazně méně než očekávali analytici, kteří předvídali až 29 milionů. Ještě v prvním čtvrtletí se prodalo 35,1 milionu kultovních chytrých mobilů.

„Je jasné, že je to zklamání,“ řekl analytik Channing Smith z finanční společnosti Capital Advisors Growth Fund. Vyčkávání zákazníků ale překvapivé není. Podobný trend byl zaznamenán i loni před spuštěním prodeje zařízení iPhone 4S. Letos ale tento jev nastal dříve. Někteří analytici si podle agentury Reuters příliš neslibují ani od příštího čtvrtletí.

Apple v uplynulém kvartálu rovněž prodal čtyři miliony počítačů, což je zhruba stejně jako v předchozím čtvrtletí a zhruba o dvě procenta víc než ve stejném období loňského roku.