Kvůli pochybné zakázce se v CzechInvestu třesou židle

Praha – Generální ředitel státní agentury CzechInvest, která má do Česka lákat zahraniční investory, odvolal šéfa divize investic Radka Šoltyse. Důvodem byl pochybný tendr na vyhledávání nemovitostí pro zahraniční investory v hodnotě 3,2 milionu korun, který vyhrála společnost Glafin. Opozice i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ovšem kvůli celému výběrovému řízení, které bylo nakonec zrušeno, kritizuje i generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka.

Důvodem je vypsání veřejné zakázky za 3,2 milionu korun na vyhledávání nemovitostí pro zahraniční investory. To už v budoucnu neměl dělat stát, ale firma Glafin. Doporučovala by tak investice v řádech stovek milionů korun.

„Problémem je, že se činnost, která má být základní náplní této organizace (tzn. CzechInvestu – pozn. red.) vyvádí někam ven. Hodnota té zakázky je nesrovnatelná s tím, o jakých objemech finančních prostředků měla vybraná firma rozhodovat,“ upozorňuje Stanislav Beránek z organizace Transparency International, která kontroluje průhlednost státní správy.

Poté, co postup CzechInvestu kritizovala opozice i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), v úřadu skočnil šéf divize investic Radek Šoltys. „Pan ředitel Šoltys mi nabídl rezignaci, kterou jsem na základě vyšetření celého případu přijal,“ informoval generální ředitel organizace Miroslav Křížek.

Miroslav Křížek
Miroslav Křížek

Kritika ovšem směřovala i na jeho hlavu; ministerstvo, pod nějž CzechInvest spadá, totiž o tendru nevědělo. „Za problém považuji, že si takovou věc rozhodl pan ředitel Křížek sám a ani o tom neinformoval svého nadřízeného. A to jsem mu také v dopise vytkl,“ podotknul ministr Kuba.

Pochybné zveřejnění a pochybná známost

Server Česká pozice navíc tvrdí, že agentura v řádné lhůtě informaci o tendru neumístila na svém webu, ale teprve poté, co o něm server informoval a navíc se starším datem (12. července s datací 1. června). Samotný CzechInvest není schopen jednoznačně říci, zda se tendr na webu 1. června objevil.

Pochybnosti o vypsání zakázky může vzbuzovat i to, že se Křížek zná s jednatelem vítězné firmy Glafin Zdeňkem Hurským. Jak ředitel CzechInvestu, tak Hurský možný střet zájmů popírají. „Společnost Glafin byla standardně oslovena. Před 9 lety jsem krátce pracoval ve firmě, kterou řídil pan Křížek. Nejsme ve styku ani komerčním ani jiném. Jakoukoli podjatost vylučuju,“ napsal Hurský v SMS. Generální ředitel CzechInvestu ve funkci nadále zůstává.

Video Reportáž Romana Gazdíka
video

Reportáž Romana Gazdíka