Zkrachoval polský fond Amber Gold, poškozeny jsou desetitisíce lidí

Varšava - V Polsku zkrachoval investiční fond Amber Gold, který nabízel investice do zlata. Poškozeny jsou desetitisíce lidí, jen v Polsku jich je podle ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) asi 50 tisíc. Fond nabízel vysoké zhodnocení, kterého měl dosahovat díky obchodům s deriváty, úřady ale mají podezření, že fungoval na principu pyramidové hry. Skandál kolem fondu Amber Gold podle WSJ otřásl důvěrou v efektivitu finanční regulace v Polsku a zasahuje i do politických kruhů.

Premiér Donald Tusk svolal mimořádné zasedání výboru finanční stability. Nesrovnalosti kolem fondu vyšly najevo už před několika týdny, a to v souvislosti s bankrotem leteckých společností OLT Express Regional a OLT Express Poland, které provozovala společnost OLT Express. Tu vlastnil právě fond Amber Gold.

Obě letecké společnosti podle agentury PAP uvedly, že bankrot vyhlásily kvůli tomu, že se Amber Gold stáhnul z firmy OLT Express. Kolaps aerolinek i problémy fondu Amber Gold mají v Polsku vážné dopady, neboť se ukázalo, že pro OLT Express pracoval syn premiéra Tuska. Neodradilo jej ani to, že podle tamních médií věděl o pochybné pověsti zakladatele fondu.

Komise měla podezření na nekalé praktiky už v roce 2009

Fond Amber Gold byl založen v roce 2009 a v jeho čele stál 28letý Marcin Plichta. Firma, která má sídlo v Gdaňsku, se zaměřovala na obchodování se zlatem. Komise pro finanční dohled (KNF) přitom už v roce 2009 gdaňskou prokuraturu upozornila, že fond Amber Gold patrně vyvíjí bankovní činnost, ačkoliv nemá potřebnou licenci. Prokuratura se nejprve odmítla případem zabývat a s vyšetřováním začala až v roce 2011.

Fond tvrdí, že klientům dluží asi 24 milionů dolarů (zhruba 486 milionů korun) a slíbil, že je postupně vrátí. Žádný harmonogram pro výplatu peněz ale zatím nestanovil.