V dobách prohibice se pije nejvíc a bují černý trh

Praha – Ministr zdavotnictví Leoš Heger vyhlásil částečnou prohibici, neboť počet lidí otrávených pančovaným alkoholem stále roste. V současné době jich zemřelo devatenáct a řada lidí je v kritickém stavu. Pravděpodobně se nebude dít to, co následovalo ve Spojených státech v letech 1919–1933, neboť situace je odlišná. Jisté ale je, že rozhodnutí ministerstva bude mít ekonomické následky.

Prohibice, i ta částečná, bude mít řadu následků především ekonomických. Podle prezidenta Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) a šéfa největší české likérky Stock Petra Pavlíka prohibice způsobí výrobcům lihovin ztráty na tržbách v řádech stovek milionů korun. O další desítky milionů přijde stát na spotřební dani a ostatních odvodech. Doplnil, že stát ze spotřební daně z legálních lihovin denně inkasuje zhruba osmnáct milionů korun. 

Také podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky plošný zákaz není adekvátní vzniklé situaci. Domnívá se, že toto opatření by mohlo situaci paradoxně ještě zhoršit. Lidé by se totiž snažili sehnat alkohol za každou cenu, což by byla voda na mlýn prodejcům nelegálního alkoholu.

Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR 

„Souhlasím s tím, aby se zastavil prodej alkoholu ve stáncích a malých prodejnách, které nejsou registrovány pod legálními řetězci.“ 

Období Al Caponeho je „neslavnějším“ příkladem prohibice

Jako příklad takovéto situace může být období prohibice v USA z let 1919 až 1933. Účinek prohibice totiž byl naprosto opačný. Začalo se pít více a alkohol se do USA pašoval organizovaně a lidé pili prakticky všechno, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol, což mělo za následek mnoho otrav alkoholem.

Nutno však podotknout, že vyhlášení probibice v USA mělo jiné základy. Tehdy byl alkohol velkým problémem, neb ničil rodiny, rostla kriminalita. V Česku je takovéto opatření důsledkem úmrtí několika lidí následkem otravy metylalkoholem, který se neznámo jak šíří po republice.

Jako jiný příklad může sloužit „suchý zákon“ v Sovětském svazu v roce 1985. Podle statistických údajů klesl v roce 1986 prodej alkoholických nápojů o 40 procent. Zatímco průměrná roční spotřeba čistého alkoholu se v letech před prohibicí pohybovala kolem deseti litrů na osobu za rok, v roce 1985 se snížila na necelých devět litrů, v roce 1986 činila přes pět litrů a v roce 1987 dokonce necelé čtyři litry. Kampaň také podle expertů zachránila asi 1,4 milionu životů. 

Karta se ale zanedlouho obrátila. Ke slovu se dostala stínová ekonomika a domácí výroba „samohonky“, tedy načerno vypáleného tvrdého alkoholu. Z nadějných výsledků prohibice nezbylo téměř nic. Z trhu zmizel cukr i droždí, tedy suroviny nezbytné pro výrobu domácí pálenky, jejíž nevalná kvalita si začala opět vybírat nemilosrdnou daň v podobě zničených lidských životů.

14 minut
Případ otrav metylalkoholem tématem Událostí
Zdroj: ČT24

Obchodní a marketingový ředitel vizovické likérky Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka řekl, že nelze odhadnout, do jaké míry se opatření ministerstva dotkne odbytu firmy. „Spolupracujeme s největšími partnery, dodáváme do nadnárodních řetězců a velkoobchodů s alkoholem, neprodáváme přímo malým obchodníkům,“ dodal. Připustil ale, že události posledních dnů a otravy metylalkoholem se trhu s lihovinami můžou dotknout.   

Obchodní ředitel likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka Erik Čížek sdělil, že vládní zákaz prodeje destilátů ve stáncích je v současné situaci krok správným směrem. „Pokud jde o vliv tohoto opatření na prodeje produktů z portfolia společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, částečně se nás to dotkne také, protože i v těchto distribučních segmentech se naše značkové produkty objevují,“ řekl.   

Propadu tržeb se ale neobává druhá největší česká likérka, ústecko-prostějovská Granette & Starorežná. „Myslím, že ten zákaz na nás vůbec žádný dopad mít nebude, leda zprostředkovaně. My dodáváme do řetězců a stánkaři by si to museli kupovat v nich,“ uvedl mluvčí firmy Petr Maxa. Likérka stejně tak zatím nezaznamenala ani žádný propad poptávky, který by vyvolala obava lidí z tvrdého alkoholu. 

Výběr případů, kdy byl zakázán prodej tvrdého alkoholu v ČR a ve světě:

- Při parlamentních volbách v roce 1992 platil zákaz prodeje alkoholu celostátně. Nevztahoval se na deseti a méněstupňová piva.

- K zákazu přistoupila v roce 1994 v průběhu komunálních voleb také Praha. Zákaz prodeje alkoholu se vztahoval na všechny prodejny a stravovací zařízení i na prodej ve stáncích.

- V souvislosti s množícími se případy otravy metylalkoholem dnes vláda rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích.

- Moskevská radnice například zakázala od 1. září 2010 jako opatření v boji s alkoholismem prodej tvrdého alkoholu mezi 22:00 a 10:00.

- V roce 1982 bylo zavedeno omezení, kdy se alkoholické nápoje včetně piva mohly prodávat až po 13. hodině, také v Polsku. Toto opatření trvalo až do listopadu 1990. Zároveň byl v zemi zakázán prodej alkoholu ve vlacích a na nádražích.

- Polsko také zakazuje prodej alkoholu při mimořádných smutečních událostech. Tento zákaz platil například v Krakově v dubnu 2005 v den pohřbu papeže Jana Pavla II. a také o pět let později ve stejném městě a ve Varšavě, když se Poláci loučili s tragicky zesnulým prezidentem Lechem Kaczyńským. Tradicí je také zákaz prodeje alkoholu ve vybraných městech během návštěv papeže v Polsku.

- Od prohibice zavedené na přelomu 19. a 20. století postupně ustoupily všechny severské státy v Evropě, ale do dnešních dní prodej alkoholu omezují. Alkoholické nápoje se prodávají jen ve státních specializovaných prodejnách a nadměrné konzumaci alkoholu brání i jejich otevírací doba. Skandinávské státy se také snaží nadměrné pití regulovat vysokými daněmi.

- Seveřané si ale našli několik způsobů, jak se k levnému alkoholu dostat. Patří mezi ně například „alkoholové výlety“ trajekty, na jejichž palubách je možné popíjet bez celní přirážky. Populární jsou i „večírkové“ návštěvy Estonska. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 9 mminutami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 4 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 20 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...