Podle Zulaufa přináší třicet let špatné politiky Evropské unie už pár let zpátky své stejně špatné výsledky. Evropa ztrácí konkurenceschopnost a je postupně válcována asijskými státy. O mnoho vyšší ekonomický růst vykazují i státy Jižní Ameriky.
„Nechápu, že to vůbec tak dlouho mohlo fungovat,“ tvrdí Zulauf.
Navíc by se krize měla podle Zulaufa ještě prohloubit - k tomu by mělo dojít nejpozději do poloviny příštího roku. Strašákem je i Řecko, u kterého hrozí vystoupení z eurozóny. Kdyby k tomu došlo, bude tato země pravděpodobně čelit hyperinflaci a půjde to s ní od devíti k pěti.
Čína slábne, proč a co je důsledkem?
- Slabá poptávka po výrobcích na domácím i zahraničním trhu.
- Průmysl zpomaluje.
- Slabší obchodování Čína - USA.
- Čína už se netlačí do skupování amerického dluhu.
Zulauf na konferenci podotkl, že krize přichází ve víceméně pravidelných intervalech - a to po sedmi letech. Mezi lety 2015 a 2017 proto můžeme teoreticky očekávat další krizi.
Všechny státy by si podle Zulaufa měly uvědomit, že jsou součástí Evropy a pro její ekonomiku začít něco naplno dělat. Rozhodně to znamená nezvyšovat daně a odstranit zbytečné regulace a škrcení ekonomického růstu. Zároveň je nutné si uvědomit, že cokoli, co se udělá pro ekonomiku v krátkém období, se v krátkém období za současné situace moc kladně neprojeví, v období dlouhém to však pomůže.