Řekové dostali od věřitelů víc času, plán úspor schválen

Atény - Trojka mezinárodních věřitelů Řecku lehce ustoupila. Země zasažená krizí dostala od věřitelů více času na snížení rozpočtového deficitu. Došlo také k dohodě na nových úsporných opatřeních, která mají zajistit, že země bude nadále dostávat zahraniční pomoc.

Podle ministra financí Jannise Sturnarase věřitelé přistoupili k ústupkům ohledně pracovní reformy. Vláda plánuje, že předloží příští týden v parlamentu dva samostatné návrhy zákonů o úsporných škrtech a reformě trhu práce.

Řekové také podle všeho dostali více času na snížení rozpočtového deficitu. Podle dosavadních podmínek musí Řecko snížit rozpočtový deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2014. Země chtěla prodloužit tento termín o dva roky, aby zmírnila dopad nového kola úsporných opatření na ekonomiku.

Jednání Řecka se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu trvala dlouho kvůli sporům o další snižování platů a propouštění státních zaměstnanců požadované věřiteli.

Generální stávka v Řecku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petros Giannakouris

Nová opatření mají v příštích třech letech přinést státnímu rozpočtu 12 miliard eur (téměř 300 miliard korun). Dohoda je důležitá k tomu, aby věřitelé uvolnili zemi 32 miliard eur ze slíbené pomoci.

Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a k ekonomickým reformám. Ty mají na druhou stranu negativní dopad na ekonomiku, která zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi. Ke slabému růstu by se měla podle odhadů vrátit nejdříve ve druhé polovině příštího roku.