O řeckou DEPA mají zájem ruské, ázerbájdžánské a řecké firmy

Atény - Ruské energetické podniky Gazprom a Něgusněfť, ázerbájdžánský státní ropný podnik SOCAR a dvě řecká konsorcia se ucházejí o koupi řecké plynárenské společnosti DEPA. Oznámil to dnes řecký privatizační fond s tím, že země by mohla z prodeje DEPA získat půl miliardy až miliardu eur (přes 25 miliard Kč). 

Plán prodeje DEPA je v rámci privatizace v Řecku nejdál spolu s privatizací loterijní společnosti OPAP a prodejem některých státních nemovitostí. Minulý týden řecký parlament těsnou většinou schválil zákon o privatizaci, který umožní rozsáhlý prodej státního majetku.

Prodej by mohl být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku. V DEPA má 65 procent stát a zbytek státní rafinerská společnost Hellenic Petroleum, která by měla projít příští rok rovněž privatizací.

Privatizace je jednou z podmínek mezinárodních věřitelů za jejich záchranné úvěry pro Řecko. Privatizační agentura minulý týden snížila plán příjmů z privatizace na 11,1 miliardy eur (277 miliard Kč) do roku 2016 namísto původních 19 miliard eur do roku 2015.

Atény zatím dostaly z privatizace nebo pronájmu státního majetku jen 1,5 miliardy eur. Nedostatečný pokrok je odrazem obecné neochoty řeckých politiků prodávat státní majetek a neochoty investorů jít do Řecka v obavách z politické nestability a odchodu země z eurozóny.

Řecko nyní chystá druhou vlnu privatizace, v jejímž rámci chce prodat největší rafinerii Hellenic Petroleum, hlavní přístavy a vodárenskou společnost. V příštích letech se má vzdát podílů například v elektrárenském gigantu DEI, ropné společnosti EPM, ve státní poště a velkých dopravních společnostech včetně správy přístavů.