Důchodovku zrušíme, o rating se nebojíme, tvrdí Sobotka

Praha – Navzdory tomu, že ratingové agentury varují, že by odkládání důchodové reformy mohlo vést ke snížení hodnocení Česka, sociální demokraté dál trvají na svém a tvrdí, že jakmile budou vládnout, nově zavedený druhý pilíř důchodového systému zruší. Rating Česka to podle předsedy ČSSD neohrozí, ten spíše nabourává zvyšování schodku důchodového účtu.

O budoucnosti důchodové reformy má ČSSD jasnou představu. Druhý pilíř chce zrušit, avšak občany o naspořené prostředky připravit nechce. Putovat by mohly například na účty v rámci třetího pilíře, tedy penzijního připojištění a penzijního spoření.

Střadatelé by tedy zrušením reformy o peníze přijít nemuseli. Jenže jak varují ekonomové, hůře by na tom mohly být penzijní společnosti a potažmo celá Česká republika. Penzijní společnosti by totiž mohly žádat náhradu za zmařené investice po Česku soudní cestou. V případě prohry by to mohlo zemi přinést nemalé výdaje. Navíc by Česku mohlo hrozit snížení ratingu, což by prodražilo financování státní dluhu.

Na obojí ale má sociální demokracie odpověď. „Jednoznačně upozorňujeme, že zrušíme reformu tak, aby bylo evidentní, že tady není jasný politický konsenzus a že investoři se nemohou opírat o jistotu podnikání v této oblasti,“ prohlásil Sobotka. Zhoršení ratingu pak podle něj Česku kvůli eventuálnímu zrušení reformy nehrozí. „Zrušení druhého pilíře posílí stabilitu státního rozpočtu, sníží deficit důchodového systému, takže nepochybně by to mělo pozitivní vliv na rating České republiky,“ upozornil.

Bohuslav Sobotka

„Člověk se kvůli důchodové reformě stává nevolníkem finanční instituce, které svěří část svých prostředků. My se domníváme, že je možné nalézt několik možností, jak reformu zrušit, aby nikdo nepřišel o jedinou korunu svých úspor, ale současně zabránit tomu, aby odcházely prostředky z důchodového účtu.“

3 minuty
Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou
Zdroj: ČT24

Že by rating Česka nemusel po zrušení reformy nutně klesnout, potvrzují i někteří ekonomové. „Nemuselo by to nutně znamenat nějaké dramatické snižování ratingu, protože to se týká schopnosti platit závazky,“ poznamenal člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Pavel Kohout, i když připouští, že investoři by se na Česko zřejmě dívali skrz prsty.

Sociálním demokratům může nahrát také to, že do druhého pilíře reformy hodlá vstoupit jen necelých 9 procent Čechů. „Rychlé zrušení vzápětí rok poté, co vznikne, nebude znamenat žádné velké přesuny finančních zdrojů,“ řekl k tomu Sobotka.

Narazí zrušení druhého pilíře na ústavní limity?

„Ve zrušení penzijní reformy úplně nevěřím, protože by to bylo i z právního hlediska hodně na hraně a bylo by to hodně extrémní. Tím by opozice moc nezískala ať už v rovině politické, tak z hlediska nových rozpočtových zdrojů,“ míní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

„Dokážu si představit, že lze zrušení reformy zdůvodnit třeba tím, že by soukromé fondy, do kterých by se dávaly peníze, mohly začít krachovat a že by se dělala opatření ze strany státu, aby nebyli občané vystaveni nebezpečí,“ podotkl profesor katedry ústavního práva Univerzity Karlovy Václav Pavlíček.

S důchodovou reformou nesouhlasí také Klaus

Navzdory obavám o rating se v minulosti postavil proti reformě také prezident Václav Klaus, když vetoval prováděcí zákon, který měl spuštění druhého pilíře umožnit. „Důchodová reforma – jak se tomuto kroku říká – je zásadní změnou sociálního systému, který má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana. Proto její obsah, příprava i realizace vyžadují ve společnosti co nejširší konsenzus. V tomto případě takový konsenzus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje,“ zdůvodnil Klaus své rozhodnutí.

Zkušenosti se zrušením důchodové reformy má například Maďarsko. To také zažilo prudký propad ratingu až do spekulativního pásma. Nutno ovšem připomenout, že za tím nestála jen důchodová reforma. Maďarsko v očích ratingových agentur doplatilo také například na to, že si kvůli krizi muselo říct o pomoc Mezinárodnímu měnovému fondu. Nezamlouvaly se jim ani úpravy maďarské ústavy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 12 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 14 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...