Řecko nemá peníze, k překlenutí splátek dluhu vydá krátkodobé poukázky

Atény – Řecká vláda příští týden vydá dluhopisy s nejkratšími lhůtami splatnosti od vypuknutí dluhové krize země v roce 2010. Důvodem je nedostatek peněz pro splacení tříměsíčních pokladničních poukázek v částce pěti miliard eur, neboť původně počítalo, že na to bude moci použít nové peníze od mezinárodních věřitelů. Ty ale trojka zatím Řecku nepotvrdila.

Řecko musí 16. listopadu splatit tříměsíční pokladniční poukázky v částce pěti miliard eur a původně počítalo, že na to bude moci použít nové peníze od mezinárodních věřitelů. Konečná doporučující zpráva inspektorů Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu však ještě nevyšla, takže nová tranše úvěru v částce 31,5 miliardy eur se zatím nebude moci uvolnit.   

Řecká vláda tak příští týden překlene tento nedostatek peněz emisemi státních dluhopisů s extrémně krátkými lhůtami splatnosti. V úterý vydá čtyřtýdenní pokladniční poukázky v objemu 2,1 miliardy eur (53 miliard Kč) a emisi 13týdenních poukázek za jednu miliardu eur.

od 26. června !
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Orestit Panagiotou

Náměstek ministra financí Christos Staikuras dnes řekl, že hotovostní rezervy státu jsou téměř vyčerpané. Vláda je ale přesvědčena, že poptávka po nových poukázkách bude tak vysoká, že bude moci prodat vyšší objemy, než se plánuje. „Získáme pět miliard,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný řecký činitel.   

Řecký parlament tento týden schválil nový plán úspor a reforem trhu práce a v neděli by měl schválit rozpočet na příští rok. Jeden z činitelů EU však dnes řekl, že ministři financí eurozóny na pondělní schůzce zřejmě o uvolnění úvěru pro Řecko nerozhodnou. „Existuje velmi, velmi vysoký stupeň pravděpodobnosti o (konání) druhého kola diskuzí na dokončení všeho,“ řekl čelný představitel unie seznámený s přípravami jednání k možnosti, zda budou ministři schopni se shodnout již v pondělí.